| DanyBv a întrebat:

Care este diferenta dintre scoala generala si scoala gimnaziala?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aceeasi Marie cu alta palarie, respectiv cl.V-VIII.
Singura diferenta este ca denumirea a fost/este folosita in perioade diferite. Anterior se numea scoala genarala, in prezent gimnaziu.

| WhiteLife a răspuns:

Nu etse nici o diferenta, este unul si acelasi lucru cu 2 denimiri. Amandoua se refera la clasele 5-8.

| KLESKONE a răspuns (pentru WhiteLife):

Si la 1-4 cum ii spui?happy

| WhiteLife a răspuns (pentru KLESKONE):

Scoala primara/ciclul primar etc. happy

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Nu e nici o diferenta intre cele doua.Pa pa

Răspuns utilizator avertizat
| paulapatricia a răspuns:

Scoala generala este o scoala care poate cuprinde clasele 1-8. Nu si cele de liceu adica 9-12.
Nu este scoala gimnaziala. Este "gimnaziu" care se refera la elevii din acest gimnaziu, adica cei din clasele 5-8.

| Iry_Irina_1982 a răspuns:

Învățământul primar, este cel care cuprinde clasa pregătitoare (0) și clasele I-IV, iar cel gimnazial cuprinde clasele V-VIII.