| anonim_4396 a întrebat:

Este ceva greșit în textul de mai jos?
"Văd că există 2 tabere, una care critică spectacolul și alta care îl laudă"

Mă gândesc că "alta care îl laudă" nu e tocmai corect

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ba, e corect!
Cum crezi tu ca ar trebui scris altfel?

| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Mă gândeam la "Văd că exista 2 tabere, una care critică spectacolul și una care il laudă"

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma gandesc acum ca, poate ar fi necesare doua puncte dupa "tabere".

| GabiDumitrescu a răspuns:

"Văd că există două tabere - una care critică spectacolul și alta care îl laudă."

| Catrice a răspuns:

Gândești greșit.
Vrei sa zici ca 'alta' nu e în DEX?

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Vreau doar să întreb dacă "alta" se potrivește in textul de mai sus și nu e greșit

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

În contextul ala, se pot folosi diverse cuvinte, dar nimeni nu spune ca unul sau celalalt e greșit.

| Clytia a răspuns:

În DOOM2 se precizează faptul că numerele de la unu la zece (inclusiv) se scriu cu litere. De la zece în sus poți folosi atât litere, cât și cifre.

| anonim_4396 explică (pentru Clytia):

În textul original e scris cu litere, deci nu-i asta problema.