| AnDrEi66ANDY a întrebat:

Este cineva care a luat examenul CAE(Cambridge English: Advanced) cu nivelul B2? Se poate echivala la proba de competente ligvistice de la bac?

6 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Da, se poate!

| mOBSCENE a răspuns:

Da, nivelul B2 iti echivaleaza acea proba. Insa daca punctajul tau este mai mic de 50 de puncte, nivelul tau va fi B1, care s-ar putea sa nu echivaleze. Desi pe net zice ca si nivelul B1 echivaleaza aceasta proba, stiu un caz concret in care o persoana care avea level B1 a fost nevoita sa dea si Competentele pentru ca nu ii recunosteau certificatul.
Oricum, cu B2 n-ai treaba.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi echivala BAC-ul/proba de evaluare a competenţei lingvistice cu CAE C1 ( deci, NU cu B1 sau B2 ) - vezi Anexa 2 la O.M.E.C.T.S. nr. 5219/09.09.2010 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_5219-09-09-2010.zip

"Art.1. Se aprobă Metodologia de recunoaștere și echivalare a rezultatelor obținute la examene cu recunoaștere internațională pentru certificarea competențelor lingvistice în limbi străine și la examene cu recunoaștere europeană pentru certificarea competențelor digitale, cu probele de evaluare a competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională studiată pe parcursul învățământului liceal, respectiv de evaluare a competențelor digitale, din cadrul examenului de bacalaureat, prevăzută în Anexa nr.1, care face parte integrantă din prezentul ordin.
Art.2. Se aprobă Lista examenelor cu recunoaștere internațională pentru certificarea competențelor lingvistice în limbi străine, care pot fi recunoscute și echivalate cu proba de evaluare a competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională, studiată pe parcursul învățământului liceal, din cadrul examenului de bacalaureat, prevăzută în Anexa nr. 2, care face parte integrantă din prezentul ordin.
Art. 3. Se aprobă Metodologia de recunoaștere și echivalare a rezultatelor obținute la examenele cu recunoaștere europeană pentru certificarea competențelor digitale cu proba de evaluare a competențelor digitale din cadrul examenului de bacalaureat, prevăzută în Anexa nr.3, care face parte integrantă din prezentul ordin." - SURSA = Ordinul 5219/2010 - vezi linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_5219-09-09-2010.zip

Toate cele bune.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

B3 poate.B2 mi se pare ca e maximul de la competenta lingvistica la bacalaureat.

Si da. Poate echivala!

| mOBSCENE a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Nu exista niciun B3 la Cambridge, mai documenteaza-te!

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru mOBSCENE):

Corect.Am gresit eu.Am vrut sa ma refer la calificativul C1.