| Amadeus1202 a întrebat:

Este cineva la vreo facultate de litere unde se preda finlandeza? Tocmai am terminat liceul si ma gandesc sa merg la Cluj la UBB Litere la finlandeza. Daca cineva a fost la acest profil ar putea sa imi spuna cate ceva despre cum e limba si orice informatie utila?^^

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Teehan olle illatis, puhut se ihan totta suome kans.
Terve.
Cam așa e limba.
O informație utilă este că sunt puțini vorbitori de finlandeză în România, țara are nevoie de tine. SIE, Corpul diplomatic și alte șmecherii din astea, cu hotelele și diurna plătite de stat, călătorești pe gratis, iar dacă dispari în peisaj ( se mai întâmplă) familia primește pensie de urmaș și ultima ta decorație să o pună în sertar.
Viața de student în Cluj nu se compară cu cea din alte orașe.
Sunt olteni care au făcut armata aici și se întorc după decenii ca să mănânce varză a la Cluj, kiurteoș colaci și varga beleș.
Și fetele unguroaice, te iubesc dar îți spală și cămașa (asta ca să nu mai vorbim de chiloți, că nu e elegant).
Și la noi este și festivalul acela care adună 300 000 de hipioți, Untold și Electric Castle și Tiff. Și Strada Piezișă, cam vreo 50 de saloane de masaj erotic, fără să mai pui la socoteală colonia romă din Florești, unde locuiește vestita Fund de Fier, gata să ajute pe studenții virginali să treacă de faza asta de rahat.
Cam astea sunt informațiile utile și inutile.