| 愛日本 a întrebat:

Daca merg la litere, limba si literatura (engleza-finlandeza/o alta limba rara) o sa fac si romana?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, se face. Aceasta sectie te pregateste mai degraba pentru invatament. Cred ca se face si literatura, originea limbii romane (a celorlalte limbi faci sigur, la romana nu-s sigura) si gramatica.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da. Sunt câteva discipline pe care le vei face (Lingvistică romanică, Teorie literară şi estetică, Lexicologie, Limba română contemporană, Literatură comparată etc)
Depinde ce alegi... Departamentul de limbi și Literaturi Orientale (arabă, chineză, japoneză, turcă etc), Departamentul de Limbi și Literaturi Germanice (germana, suedeza etc), Dep de Engleză, Franceza, de Limbi și Literaturi Iberoromanice (Spaniolă, Portugheza, Italiana)

| Vinsieu a răspuns:

Evident, de ce crezi ca nu?

| anonim252 a răspuns:

Da, gramatica in special.

| RoxSiAna a răspuns:

Da, daca vrei sa invati alte limbi staine, dupa spusele profesoarei mele, trebuie sa stii prima data Romana, nu prea are logica, dupa parerea mea, dar asa e.