| Derkes a întrebat:

Este corect daca am scris la sensul din text al secventei "scapai de rusine": Sensul din text al secventei "scapai de rusine" face referire la eliminarea emotiilor, scaparea de timiditate?

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Confirm baremului: Secvența are sensul de evitare a unei situaţii neplăcute, dezonorante.

| ywar a răspuns:

Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz. Gresiiiiiiiiiiit!

| andreeahello a răspuns:

Dar daca am dat un sinonim cu ghilimele? De ex am spus ca sintagma inseamna "a evita o situatie in care te poti face de ras"? E gresit ca am dat ghilimele?