| SSaleu20 a întrebat:

Salut, am si eu cateva intrebari legate de bac.

La prima cerinta am scris " sensul secventei este de a evita rusinea".

La doi am dat citat " "era imbracat in haine de mare gala" sau ceva de genul din text(doar citatul l-am dat).

La trei am scris " Maiorescu, deoarece este (numai stiu) si am dat citat cu maioresciene sau cum era.

Credeti ca o sa iau cele 6 puncte la 1/2? La 3 nu imi mai amintesc exact cum am formulat, dar am scris "Maiorescu " si am dat ex "maioresciene" sau cum era.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

îi spuneam unui coleg de-al tău: Dacă evaluatorii "stau" pe TPU, primești răspunsuri corecte, dacă nu, nu

| Catrice a răspuns:

După barem:
- Secvența are sensul de evitare a unei situaţii neplăcute, dezonorante.
- Conferențiarul purta o ținută de gală. (Trebuia spus de tine, nu citat din text)
- Titu Maiorescu (numele complet) (în liceu profa a scăzut puncte la toată clasa pentru ca la un test toți am scris "scrisoarea lui Neacșu din Câmpulung" fără sa mai continuam "către...")

| ywar a răspuns:

Maiorescu este un jucator bun. Poate evolua in Liga 1, Casa Pariurilor si poate il ia nea Gigi!