| Mihai0015 a întrebat:

Este gresit daca folosesc multe paragrafe intr-un eseu la limba romana?
De exemplu:

Arta poetica este un crez literar, un program, o arta de a scrie. Arte poetice sunt considerate operele in care artistul exprima conceptia personala, viziunea despre arta si procesul de creatie.

Titlul volumului este format din doua substantive comune care semnifica o abordare, parere a emotiilor regasite in volumul respectiv.

Un paragraf din acesta vine cam 3-4 randuri poate si mai putin pe un caiet studentesc de romana.

Eu folosesc in jur de 10-15 paragrafe intr-un eseu de 400 cuvinte.Nu toate paragrafele sunt asa de scurte, dar majoritatea cam asa sunt.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Este bine sa iti organizezi textul in mai multe paragrafe, mai ales cand ai idei multiple de exprimat. Fiecare argument despre care scrii trebuie trecut in paragraf separat.
Pe de alta parte, asta nu inseamna ca e necesar sa abuzezi de numarul acestora.
10 - 15 paragrafe mi se pare un pic cam mult pentru un text de 400 de cuvinte.
Trebuie sa adaptezi paragrafele si la dimensiunea eseului.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă înțeleg bine e vorba de tehnoredactarea pe calculator a celeor 400 cuvinte din eseu?

| Mihai0015 explică (pentru sierra1):

Se pare ca am uitat sa specific asta.Eu ma refeream la scrisul de mana.

| sierra1 a răspuns:

Dacă un paragraf este definit ca un capitol ori subdiviziune de capitol dintr-un text de lege, dintr-un tratat, dintr-un statut etc. atunci ăla care începe cu "Titlul" nu prea îndeplinește criteriu de capitol sau subcapitol, e doar o propoziție. Mie îmi par amândouă mult prea scurte.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu este gresit, ba dimpotriva, este foarte bine.

| aADI a răspuns:

Nu este nici o problemă, din contră chiar ajută, este ușor pentru cine corectează așa lucrurile sunt mult mai clare și se înțelege mai bine, succes.