| darkwishes a întrebat:

Este normala intarzierea sau lipsa menstruatei la fete de 12-13 ani? De ce?

2 răspunsuri:
| blackcat99 a răspuns:

Da, este normal datorita schimbarilor hormonale. Mie de exemplu mi-a intarziat odata aproape 6 luni, iar dupa mi-a venit de zici ca era cascada Niagara. E normal, insa daca lipseste intr-o perioada mai mare de 6 luni s-ar putea sa fie anemoree. Se produce cand slabesti brusc sau esti stresata, si se manifesta prin lipsa menstruatiei, dureri de cap, stare de voma. O zi frumoasa!

| EllyMelly a răspuns:

Da, este destul de normal pentru ca fiecare domnisoara se dezvolta in ritmul sau. Sunt cazuri in care prima menstruatie poate aparea la 16 ani, asa ca nu iti face griji, pentru ca termenul maxim este virtsa de 18 ani.happy