Este posibil un transfer de la un profil de mate-info la unul de filo sau stiinte sociale? In acelasi liceu luna aceasta? A mai trecut cineva printr-o sit. asemanatoarew? Vreau sa ma transfer...

Răspuns Câştigător
| dracidus a răspuns:

Daca vrei sa te transferi de la profil real la profil uman trebuie sa urmezi niste pasi:

Trebuie sa depui cererea de transfer la directiune.
Trebuie sa te apuci de invatat latina, engleza, franceza, istorie si geografie deoarece trebuie sa dai niste examene (diferente se numesc). Aceste examene consta in faptul ca la mate info nu faci latina, dar la filo, faci. La mate-info ai doar o ora pe saptamana de istorie, la filo, 2. Si trebuie sa demonstrezi ca esti pus la punct cu materiile.

Pentru transferul la stiinte sociale, depinde de clasa. Nu mai retin exact care sunt disciplinele, dar, daca ai intreba la secretariat, sunt sigur ca ti-ar explica care e metodologia.

Insa, ceea ce e clar e urmatoarea chestie. Transferurile se pot face doar INTRE SEMESTRE. Daca vrei sa te transferi acum, trebuie sa ai niste pile foarte foarte foarte bine puse pe la inspectoratul judetean, de genul tatal sau mama ta sa fie inspectorul general pe judetul din care esti tu. Mai ai rabdare pana-n decembrie si apuca-te de invatat pentru examene!

Multumesc. Atunci o sa astept pana-n semestrul 2, la filologie. Cu romana si engleza s-o sa am probleme. La fel si la istorie si latina, daca invat. Si multumesc mult, dracidus!

1 răspuns: