| anonim_4396 a întrebat:

Este un gest frumos si respectuos sa saruti mana unei femei atunci cand o saluti, dar dupa parerea mea ( posibil sa gresesc ) mi se pare cam exagerat, adica gen nu te cunosc dar de ce ar trebui sa ti sarut mana? poate nici nu meriti, adica nu stiu ce fel de persoana esti si nu e vorba de orgoliu sau ceva gen pur si simplu nu te cunosc si nu stiu ce femeie esti adica nu stiu daca merita sa ti sarut mana sau... nu sper ca intelegeti ce vreau sa zic.

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, observ ca nici unul dintre predecesorii mei (din "raspunzatorii" de aici) nu au binevoit sa citeasca vreo carte de bune-maniere.

Trist, foarte trist! crying

| ROB3RT89 a răspuns:

Nu esti pe vremea bunicilor si nici cavaler, e de ajuns un salut simplu fara complicatii!

| Freya1 a răspuns:

Lucrul asta se făcea pe timpuri, sau se practica în înaltă societate, nu acum printre amici.

Plus ca politicos e, ca o data ce cunoști o femeie sa aștepți ca ea sa întindă mana către tine pentru a face cunoștință, nu sa i-o smulgi tu și sa o mai și săruți.Normal da, dacă faceți parte dintr-o categorie mai "prestigioasa" de oameni ii săruți mana doamnei sau domnișoarei în momentul în care ea o întinde sa faceți cunoștință.

| MariannN20 a răspuns (pentru Freya1):

Da bine zis, dar cred ca tu ca barbat ar fi bine sa intinzi tu mana primul pentru a face cunostinta.

| Freya1 a răspuns (pentru MariannN20):

După bunele maniere nu.Pentru ca tu o data ce întinzi mana o "obligi"pe ea ca din bun simt sa ti-o ofere chiar dacă vrea sau nu.
Asa se spune. Apoi...

| MariannN20 a răspuns (pentru Freya1):

Nu cred ca o oblig, pana la urma e decizia ei daca vrea sa mi-o intinda sau nu gen daca o intinde arata si ea respect precum si eu arat prin faptul ca am vrut sa dau mana. E un pic la fel ca la barbat la barbat, Nu esti obligat sa intinzi si tu la randul tau mana dar daca o faci arati respect si asa ar trebui daca nu stii deja si tu

| Freya1 a răspuns (pentru MariannN20):

Am spus ca asa se facea pe timpuri, nu ca trebuie sa fie și azi.
Pai asta am spus prin "a obliga".Din bun simt o sa îți de-a mana chiar dacă poate nu vrea sa facă asta si ii creezi disconfort.Ca sa nu te insulte pe tine, trebuie sa se simtă ea nașpa.

| Frank51 a răspuns:

Dacă îmi găsești o persoană care practică asta îți dau un miliard de euro.

| MariannN20 a răspuns (pentru Frank51):

Pragateste baniilaughing

| johnnny123 a răspuns:

Nu cred că în ziua de azi se mai așteaptă prea multe femei să li se sărute mâna. Cel puțin nu în situații comune.

Și sincer vorbind, multe femei nici nu agreează gestul ca un necunoscut să le sărute mâna. O femeie poate să indice dacă se așteaptă sau nu să i se sărute mâna după modul în care ți-o oferă.

Iar dacă nu simți nevoia să faci acest gest, nu te obligă nimeni. O strângere de mână politicoasă și un "Îmi pare bine/Încântat" sunt suficiente atunci când ți se face cunoștință cu o doamnă.

| Lioana a răspuns:

Nu se mai practica asa ceva. Si nu e un gest frumos in orice imprejurare. La o intalnire romantica merge. Sau intr-un cerc select. Dar sa faca un strain asta poate fi neplacut pentru femeie.

| MariannN20 a răspuns (pentru Lioana):

Nu se mai practica dar nici Nu stiu daca merge si la o intalnire romantica, adica gen cred ca gestul de a saruta mana merita doar la parintii tai si atat

| Lioana a răspuns (pentru MariannN20):

Eu am avut o intalnire romantica in care mi-a fost sarutata mana si mi-a placut. Dar baiatul era atat de finut si a facut miscarile atat de lent incat nu avea cum sa nu imi placa.

| carevaescu a răspuns:

Pfff
A murit cu purtatul pălăriei

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns:

Eh, eu prefer salutul roman cu femeile, adică le apuc tot brațul, pentru că le consider egale :D

pentru cine nu știe, așa: https://www.google.ro/......ps?/search

sau asa

https://www.google.ro/......ps?/search

| EliLeli a răspuns:

Eu nu suport gestul asta. Este de prost gust, neigienic si libidinos.

| kGeorge a răspuns:

Ce vrei sa zici cu asta? Chestia asta nici nu se practica. Se spune maxim "sarut-mana", dar nu se si face.
Si chiar daca inca se face in unele locuri(probabil de unde esti tu), ce propui? Ca data viitoare cand faci cunostinta cu o femeie sa ii tragi o flegma in ochi?

Unii chiar nu aveti ce face si postati chestii de genu pe TPU.

| LenaNikolaevna a răspuns:

Eu merg cu mâna ridicată, pe stradă, în mod obișnuit, ca să le sugerez domnilor că de trupul meu stă alipită o mână ce merită a fi sărutată. E mai dificil în mijloacele de transport, fiindcă nu există suficient spațiu și ne dăm coate unii altora. În definitiv, da, e bine să săruți mâna întinsă, chiar dacă nu spune nicio poveste.