| sandee a întrebat:

Este vreo diferenta intre termenii "prefix" si "prefixoid/pseudoprefix"? Care? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| obsesion15 a răspuns:

Prefixul nu are inteles de sine statator, in timp ce prefixoidul (caruia i se spune si pseudoprefix) are.
De exemplu:cuvantul "renumit" e derivat cu prefixul "re" in timp ce
cuvantul "claustrofob" e alcatuit prin compunere din cuv "claustro"(spatiu inchis) si sufixoidul "fob"(vine de la fobie=stare de teama).
Eu ti-am dat niste exemple. Sper ca ai inteles.happy

2 răspunsuri:
| JHFAK a răspuns:

PREFÍX, prefixe, s. n. 1. Afix care se atașează înaintea rădăcinii sau a temei unui cuvânt, pentru a forma un derivat. 2. (În telefonia interurbană automată) Număr care identifică o anumită localitate sau țară și se formează înaintea numărului de telefon al abonatului. – Din fr. préfixe, lat. praefixus.
PREFIXOÍD ~e n. lingv. Cuvânt sau element de compunere utilizat ca prefix la formarea termenilor științifici și tehnici; pseudoprefix. /Din prefix

Prefixul este pentru. toate cuvintele compuse ale limbii romane, iar pseudoprefixul este folosit doar in termeni stiintifici si tehnici. funda?batting eyelashes