| Andreiandrei2000 a întrebat:

Eu si cu prietena ne-am apucat serios de invatat engleza, pe langa faptul ca citesc in fiecare zi, studiez gramatica, ma uit la filme si vorbim doar in engleza ne jucam niste jocuri prin care cred eu ca ne-am imbunatati engleza. De ex: o provoc pe ea sa vorbeasca fara oprire timp de 5 minute despre ultima exercursie sau despre tricouri in general sau despre un animal. Un alt joc este sa imi aleg 5 cuvinte pe care ea nu le stie si trebuie sa le ghiceasca, eu ii povestesc despre cuvant pana il ghiceste.
Ai vrea sa-mi recomandati niste jocuri pe care am putea sa le jucam, in acelasi timp sa fie interactive dar sa fie challenging.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Jucati-va sims, e bun pentru dezvoltarea vocabularului, pe mine chiar m-a ajutat. laughing

| RAY a răspuns:

Jocurii? mintea trebuie fortata ca sa se adapteze limbi engleze, am vazut un studiu cu 2 persoane care au vizitat mai multe tarii stii ce au facut? au abandonat limba natala de tot,tot ce vorbiti incercati sa va exprimati prin engleza,renuntati la lb romana,net,ziare,filme,muzica,prieteni,conversati obligati creierul sa se adapteze, citeste in englea, scrie, conjuga verbe, invata vocabular, sintaxa si pronuntia, repet fara abandonarea limbi natale nu o sa inveti usor o limba straina

| Andreiandrei2000 explică (pentru RAY):

As putea spune sa mi-am abondonat limba natala pentru ca locuiesc in Munich vb romana doar cu maicamea, dupa ce dau Cambrige test pentru am nevoie de el pentru studii o sa ma apuc de german, stiu germana abia la nivel A1. O sa-m fie mult mai usor sa invat germana fiind aici plus ca prietena mea este nemtoaica happy

| RAY a răspuns (pentru Andreiandrei2000):

Foarte bine, wow ma bucur, sa o saluti din partea mea

| oprescudorin11 a răspuns:

Cel mai prolific 'joc' e sa mergeti in Londra o luna macar!
Sa vorbiti cu oamenii! Cred ca sunteti pregatiti!
Apoi in New York, alta engleza!
Dar direct cu mii de oameni!
Laboratorul este laborator(ce faceti voi) VIATA va invata insa TOTUL!

| Andreiandrei2000 explică (pentru oprescudorin11):

That's the best way, m-am tot gandit la asta Londra e scumpa dar countryside in England ar fi mai bine as putea gasi chirii mai ieftine happy

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Andreiandrei2000):

Nu e scumpa! O sa vedeti! Cautati o oferta! Sunt o gramada!
Mighty power!

| anonimadinAlba a răspuns:

Sa cititi o poveste in engleza(sau in romana, dar mai bine e in engleza) si dupa sa ii faceti rezumatul. Sau sa te gandesti la o persoana si sa ii faci o descriere, iar prietena ta sa ghiceasca la cine te referi.

| Ghencea_Daniela_1990 a răspuns:

Hey! Nu stiu daaca va fi de folos, dar eu am pe telefon (Android) o aplicatie destul de OK, se numeste Lingo game. (cred ca sunt si jocuri online)

| Braisono_Daniel_1988 a răspuns:

1. Va uitati la un film fara subtitrare, si pe rand fiecare din voi sa traduca verbal in romana 10 minute din film, apoi va confruntati cu subtitrarea daca ati tradus corect.
2. Cititi cu voce tare biblia in engleza, apoi traduceti pasajele in romana.
3. Vorbiti in engleza toata ziua, progresiv vorbiti numai in engleza cat mai multe zile.