| alexxandra a întrebat:

Eu voi trece in clasa a-VII-a este grea chimia? dau fundita pentru raspuns

Răspuns Câştigător
| diantzaa23_7337 a răspuns:

Salutare! vreau sati spoon ca acum trec in clasa 9-a si am 15 ani.chimia din clasa a 7-a nu este grea deloc! imia aduc aminte ca invatatoarea ne invata simbolurile substantelor chimice si denumirele vaselor chimice.treceam teme usoare foarte usoare! ceia ce trebuie sa faci este sa incerci sa o intelegi de la inceput.sa nu-ti fie frica deloc! eu iti urez succese pe anul viitor.

31 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Nimic nu e greu daca stii sa te pregatesti cu atentie pentru scoala.

| Jane a răspuns:

Depinde de tine. Si eu eram foarte speriata de chimie cand am trecut in clasa a saptea si am inceput sa fac chimie, dar mi-a trecut. Asta s-a intamplat si din cauza ca profesoara e foarte de treaba si ne incurajeaza, dar e totusi corecta. La chimie trebuie sa ai logica si sa gandesti problemele in perspectiva. De asemenea, sunt multe lucruri care trebuie invatate ca sa poti rezolva probleme. Deci... multa bafta! Sper sa te descurci.

| Derye a răspuns:

E o materie in care iti da niste texte si tu le inveti. Nu e nimic special.

| Johanna_9281 a răspuns:

Nu este grea deloc...presupune sa inveti sistemul periodic(sau cel putin sa-l stii sub aspectele esentiale)

Vei da de reactii in clasele 7, 8... iar la liceu faci la inceput atomul, iar apoi tot reactii, care-s foarte simple.

| aиdяaaa●• a răspuns:

In clasa a 7-a nu e asa de grea.Tot ce trebuie sa faci e sa inveti de la inceput, lectei de lectie.Materia care se preda nu este dificila, o poti intelege cu usurinta daca esti atenta si mai exista partea experimentala care mi se pare foarte interesanta si distractiva.Acum depinde de tine daca o vei intelege sau nu si de asemenea depinde si de profesor.Ai grija in clasa a 8-a.Se complica lucrurile.BAFTA!:*

| together4ever a răspuns:

Nu e grea deloc daca invetzi sistematic
invata de la inceput simbolurile elementelor chimice si straduiete sa nu pierzi nici o tema pentru ca ele se leaga una de alta si nu vei putea intelege mai departe
succeswinking

| Iuliaana a răspuns:

Daca iti place nu va fi grea.winking
Pentru mine nu este foarte grea.
O sa te acomodezi cu ea, oricum fizica e putin mai dificila decat chimia(parerea mea)winking
Fundita?happy

| oana_8373 a răspuns:

Nu este grea deloc. dar trebuie sa inveti inca de la inceput.pentru ca chimia e precum un lant. daca ai pierdut o veriga, s-a rupt lantulwinkingasa si tu. daca nu inveti o lectie, nu mai pricepi nimic mai incolo

| Lavinia20 a răspuns:

Depinde cum o privesti... Daca esti o eleva silitoare careia ii place sa invete. nu este grea. trebuie doar sa fii atenta la ore si sa intelegi lectiile. in sschimb daca nu iti place nici o materie. si esti cum s-a spune"prostul clasei" este greu.
Oricum iti doresc SUCCES

| Ada... a răspuns:

Mie nu mi s-a părut deloc greawinking. Este o materie interesanta, mult mai interesanta decât fizica, din punctul meu de vederebatting eyelashes.

| KLU a răspuns:

Daca inveti tabelul periodic, clasele a VII-a si a VIII-a nu vor fi grele. la liceu dai de belele, mai ales daca o sa ia prof nasol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chimia de a7-a nu e grea...aia d a 8-a e mia grea...happy

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personal, termin clasa a VII-a si chimia a fost cosmarul meu, noroc cu profa de gasca. Bine nu a fost greu, dar nu mi. a placut deloc si ultima perioada cu Reactiile Chimice nu le.am inteles deloc(bine la mine e mostenire de familie, daca pot spune asahee heebig grin). Cel mai mult mi.au placut lectiile cu valente, acelea mi s.au parut cele mai usoare, pentru ca erau doare cateva numere si nume de tinut minte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei happy tocmai am terminat clasa a VIIIa si pot sa-ti spun ca nu am fost foarte pasionata de chimie dar am reusit sa termin cu media 10 mereu, fara mult efort (am avut si o profesoara foarte buna. conteaza mult). acum ma gandesc sa ma duc la liceu la profilul chimie-biologie dar am auzit ca, chimia este foarte grea la liceu.si ca nu este aceeasi ca cea studiata in gimnaziu.(voi ce credeti? worried )
oricum.
Bafta! Chimia este frumoasa! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este destul de usor daca esti atenta si inveti.deca te gandesti ca''mama ce grea e''nu vei invata nimic.bine si mie mi-a fost putin mai greu la inceput dar dupa ce te acomodezi nu este nimic care sa te speriewinkingwinkingwinkingwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

eu inca abia intru in clasa 7 sa invat chimie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil asa am auzit...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e deloc grea decat la inceput pentru ca e materie noua insa e cea mai usoara dac esti atenta la ora

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

So easy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti place sa inveti nu e grea.Trebuie doar sa fii atenta si sa iti placa. Daca nu iti place nu ai sa inveti nimic nicio data.big grinbig grinbig grinbig grinhappyhappyhappyhappyhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sall au sunt an clasa a 8, chimia nu este grea, si daca anveti ti se pare floare la ureche,, recunosc n-am luat niciun 10 la chimie nicio data
am luat 8-9 cam asa pa-pa aaa da era sa uit bafta multa micutzo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chimia nu este o materie grea daca inveti si esti atenta vei reusi.Mai ales ca la inceput nu e deloc greu cand vei incepe cu problemele tr satit inveti bine teoria si formulele si totul va fi ok.Asa ca iti urez bafta laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Nu este asa de grea! Doar ca in clasa. o sa inveti TABELUL PERIODIC.EU acum il invat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa stii chimie invata chimia de a VII a; fara nu vei sti nici a 8-a si nici in liceu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alea cu neurtoni si protoni sunt usoare.winking grele mi se par formulele ala cu substante 2 adoni de nu`s ce.chatterbox. bine nici n`am stat asa de capu lor daca as fi stst probabil mi sar parea usoare.big grinsi in clasa a 8-a (pe primul semestru ) o sa faceti balele, oxizi, acozi,, unde`i numai teorie. dar o sa-ti dea si cateva formule pe care tr sa stii cum se numesc ce sunt baze acizi oxizi si de care

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te informez ca e super usoarea dar depi9nde de prof. la noi e o babeta de 78 de ani

| GabrielaIoana a răspuns:

Eu acum termin clasa a VII-a.hee hee Sincer e un pic grea trebuie sa sty bine sistemul periodik daca il sty ai scapat 50% de griji.in rest formulele chimice si exercitile. dar iti spun eu daca inveti de la inceput nu o sa-ti fie greu happy

| suddent a răspuns:

Este bine sa inveti inca din primele ore.Eu in a saptea am terminat cu 10, credeam ca va fi usor in a opta, dar am inceput cu 2 de sase semestrul.Nu stiu cu cat am terminat.In fine, pe la mijlocul anului va fi cam stresanta chimia cu protonii si neutronii, cu sarcinile, cu nucleul, dar la inceput e chiar frumoasa.

| UndeadEnigma a răspuns:

Foarte Grea!