| navarre a întrebat:

Evangheliile gnostice au fost,, declarate"false de catre capii bisericesti ai crestinismului contemporan cu Constantin cel mare.Totusi gnosis inseamna cunoastere, de ce credeti ca au fost declarate false? care a fost motivul(interesul) capilor bisericesti? http://www.vopus.org/......toare.html

2 răspunsuri:
| kiddutssa a răspuns:

Well... dupa spusele gnosticilor, acestia nu neaga existenta lui dumnezeu sau a fecioarei maria, insa prin simplul fapt ca ei urmeazaa "legile" anumitor oameni pe care ii considera sfinti intra in contradictie cu biserica. De asemenea avand in vedre regulile stricte ale bisericii, aceasta nu ar putea recunoaste inca o religie si nici "credintele" ei. Sunt egoisti saraciilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot declara un singur om invingator cu toate ca visurile lui au fost adoptate de crestinatate.Ramine totusi cea ce simt trecute prin sfera logica care e destul de drastica, te asigur.