| anonim_4396 a întrebat:

Am intrat pe un blog care "doreşte să ridice vălul de mister aruncat asupra marilor adevăruri ale existenţei" şi am găsit acest articol numit "faţa ascunsă a rock-ului".
http://www.vopus.org/ro/gnoza-gnosticism/arta/fata-ascun sa-a-rock-ului.html
Cică, rock-ul "ne transformă într-o specie de zombie, produce izolarea şi lipsa de comunicare". Mie mi se pare destul de jalnic, dar voi ce părere aveţi, măi "sataniştilor"?

13 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Pare rațional în ceea ce mă privește. *continuă să molesteze pisica*

| thegatekeeper a răspuns:

E penibil. Am dat si eu de "articolul" asta acum ceva vreme si m-am amuzat, oarecum. Pare scris de niste fanatici religiosi care considera tot ce nu are legatura cu conceptiile lor "satanist". Mai este unul asemanator, care este si mai aberant si parca are si un asa-zis documentar:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/tainelemuzicii.htm

| anonim_4396 explică (pentru thegatekeeper):

Wtf? straight face

| thegatekeeper a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu. Cica e facut din punctul de vedere al unui fost star rock care acum "a scapat de sub influenta negativa a acestui gen de muzica", insa eu cred ca nu a inteles nimic din ceea ce inseamna cu adevarat rock-ul, daca intr-adevar ceea ce spune chiar s-a intamplat. In orice caz, merita sa vezi toata aberatia daca vrei sa razi si sa observi cat de ignoranti sunt unii oameni in legatura cu subiectul asta.

| Nolkyz a răspuns:

Dar ce nu fac rahaţeii ăştia şi un articol despre manele? "Efectele iremediabile ale manelelor. Prostia infinită". Mi-e aşaaa o silă de toţi ameţiţii care nu au de nici o culoare vreo treabă cu muzica asta, care nu ştiu de fapt ce reprezintă, şi se trezesc să facă nu mai ştiu ce articole "elaborate" despre muzica rock, despre cât de dăunătoare este ş.a.m.d.
Fie vorba între noi, câţi manelişti ascultă muzică clasică (aşa cum e prezentată în articol, "Muzică de la şi pentru conştiinţă") şi câţi împătimiţi ai rock-ului ascultă şi muzică clasică? (exceptând puşlamalele care se taie ascultând black veil brides). + că anumite subgenuri ale metalului includ influenţe din muzica clasică. Pornind de aici... Cum poate, în timp ce "muzica marilor maeştri clasici" să provoace o "elevare animică", "muzica rock, heavy-metal,..." să influenţeze negativ? Da, influenţează, în cazul în care eşti bătut în cap.

| FadetoBlack a răspuns:

Bună, cu siguraţă ne transfomă într-o specie de zombi, şi dacă rock-ul produce izolare... Să fim serios, precis cine a scris acel articol, ori e un cocalar, care urăşte rock-ul, ori o piţipoancă. Să fim serioş, mie mi se pare penibil!
BAftă!

| PotcaPădurii a răspuns:

Am mai vazut articole de genu', scrise de maimute credule, da' asta e primul care chiar m-a facut sa rad.

| GoguSteriade a răspuns:

Mie mi se pare ca ala e un blog facut de niste cre(s)tini fanatici - de fapt sunt sigur, vazand ingerii aia postati in articol, hai sa fim seriosi. Numai astfel de oameni cauta mesajele diavolului in melodii.

| BrokenInside a răspuns:

Muzica nu transforma nimic in nimic. Oameni asculta muzica in functie de cum se simt. Daca mi-a murit o ruda nu ma duc si ascult three days grace - animal i have become, ascult we are the fallen - sleep well my angel happy

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns (pentru BrokenInside):

Dacă nu dădeai exemple, răspunsul tău aproaaape mi-ar fi plăcut.

| Anonim290 a răspuns:

Buna! Daca rock-ul produce izolare, atunci manelele ce produc(cu exceptia inculturi, a prostiei si a cocalarilor in crestere)!happy...Serios acum! Rock-ul este un alt gen de muzica.Pe mine una ma relaxeaza si imi place la nebunie. Exprima foarte bine ceea ce simt si gandesc.Si totusi ies zilnic am sute de prieteni si sunt optimista, deci nu are nicio influenta negativa!

| Rockeritza66 a răspuns:

Nu mai tampeni scrie acolo, stiu si eu blogul l-am mai vazut! Ce porcarie, numai tampeni, ascult si eu rock dar nu m-am transformat pana acum in niciun zombi! Tampeni, iubesc rockul si nimeni nu ma va face sa nu mai ascult acest gen de muzica tongue

| 13597 a răspuns:

Interesant, ciudat, COMPLET FALS!