| anonim_4396 a întrebat:

Examenul Cambridge ( CAE sau FCE) expira dupa doi ani sau au valabilitate pe viata? Cine l-a dat recent?

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"5. Cat timp sunt valabile certificatele Cambridge?

Valabilitatea certificatelor Cambridge difera de la caz la caz.

Certificatele din grupul General English (CPE, CAE, FCE, etc) au valabilitate nelimitata, ceea ce inseamna ca detinatorul le poate folosi pe parcursul intregii sale vieti. Totusi, angajatorii nu pot fi restrictionati in testarea cunostintelor candidatilor lor la un moment dat.

Certificatele IELTS au valabilitate limitata: 2 ani de la eliberarea certificatului. In cazul in care detinatorul poate dovedi ca in toata perioada de dupa expirarea termenului de valabilitate a acestuia a folosit in mod constant limba engleza la nivelul specificat in certificat, acesta poate cere prelungirea valabilitatii certificatului obtinut." - SURSA :
http://litere.ulbsibiu.ro/centru.limbistraine/q_a.htm

Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu exact cand expira, dar stiu sigur ca nu au valabilitate pe viata, pentru ca si eu am vrut sa-l dau acum cativa ani si am renuntat din cauza ca se dadea anual sau ceva de genul.

| CetateanulFrantuzit a răspuns:

Salut, l-am dat recent si tin sa te anunt ca i-au mai bagat conservanti si are valabilitate vreo 10 ani, depinde de tara in care se fabrica

| Zoican_Mihai_1991 a răspuns:

Examenele Cambridge First sau Advanced sunt valabile pe viata.
Uite si un site cu multe informatii: http://www.cambridgeenglish.org