| alexandrei7777 a întrebat:

Exista facultati pentru elevi mediocri? Sunt facultatile reale, umane sau tehnice peste inteligenta unui elev mediocru? Daca esti un elev mediocru nu o sa reusesti la trecerea examenelor si vei ramane mereu cu restante?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, acum exista facultati pentru toti elevii. Sunt facultati particulare la care nu trebuie sa inveti mai nimic, la care nu exista examene reale si care iti vor da la sfarsit o diploma fara nici o valoare. Nu intotdeauna elevii mediocri sunt lipsiti de inteligenta, de multe ori sunt mai degraba lenesi si incapabili de munca. Dar un elev mediocru nu va reusi, in cei 12 ani preuniversitari, sa acumuleze suficiente informatii pentru a urma o facultate adevarata. In facultate, cantitatea de informatii noi este aproximativ de 100 de ori mai mare decat cele invatate, in acelasi interval de timp in liceu. Nu ai timp sa reiei ce ai invatat in liceu, se considera ca stii acele informatii. Nu cred ca un elev mediocru poate face o facultate reala (cu examene serioase) cu folos. Zic cu folos fiindca adesea trec anul studenti foarte slab pregatiti pentru ca se milogesc la ultima reexaminare si profesorii ii trec de mila. Dar acestora facultatea nu le va folosi. De aceea aud mereu: am facultate si vand in piata. Aceia sunt fostii elevi mediocri, care au facut o facultate care nu le-a folosit la nimic, fiindca nu au reusit sa faca fata la invatatura si care nu isi gasesc de munca doar cu diploma, in lipsa cunostintelor. Ei au de fapt locul de munca pe care il merita prin prisma cunostintelor lor si au pierdut anii de facultate inutil. Conteaza si diploma, dar nu mai mult de 10%. Restul de 90% conteaza informatiile si deprinderile invatate in facultate.

| minrest a răspuns:

Nu exista un raspuns simplu la asta. Normal ca studiile superioare demne de acest nume sunt pentru oameni inteligenti. Dar ce, un elev mediocru nu poate sa fie inteligent? Cine stie de ce e mediocru. Facultate e cu totul altceva decat liceul, ceva de o natura superioara liceului. Iar la facultate se face un singur domeniu. De exemplu, la Istorie se face numai istorie. Daca pe cineva il pasioneaza istoria, cand i se da bibliografia o devora, caci ii raspunde la intrebari si ii stimuleaza intelectul, si e cel mai bun, chiar daca la liceu era mediocru.