| FightForYourself a întrebat:

Exista o piramida hexagonala cu 2011 muchii? Daca da care e numele ei

4 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Piramida di-cillia-kai-undecagonala
(digon=2)(chilliagon=1000)(hendecagon sau undecagon=11)(kai= cuvant de legatura intre numere de 2 unitati si 1 unitate
http://en.wikipedia.org/wiki/Polygon

| octha a răspuns:

In primul rand stiu ca un hexagon are 6 laturi.in al 2 rand stiu ca daca se ridica de pe planul hexagonului o piramida, acea piramida va avea12 muchii(6 "in aer" si 6 "jos").si asta e in contradictoriu cu ce cauti tu...adica piramida-hexagonala-cu 2011 muchii.straight face

| FightForYourself explică (pentru octha):

Am gresit eu este vorba de o piramida regulata nu de una hexagonalabig grinscuzele mele

| FightForYourself explică:

Mda am aflat raspunsul se pare ca nu exista piramida regulata cu 2011 muchii deoarece nr de muchii este doar par