| zuzabuburuza a întrebat:

Exista sau nu Dumnezeu?
Ce sa mai cred :
-religia(Iisus ne-a creat pe noi...)
-istorie(stramosii nostri sunt maimutele)

Răspuns Câştigător
| mariobucuresti a răspuns:

EXISTA DUMNEZEU?

Un barbat s-a dus la frizer sa se tunda si sa se barbiereasca. In timp ce frizerul il tundea si-l barbierea, au inceput sa stea de vorba. Au vorbit pe multe si diferite subiecte, si, la un moment dat a venit vorba despre Dumnezeu. Atunci barbierul spuse:

Eu nu cred ca exista Dumnezeu

De ce spui asta? - intreba clientul.

Ei bine, nu trebuie decat sa iesi pe strada si ai sa vezi ca Dumnezeu nu exista. Spune-mi: daca Dumenzeu ar exista, ar mai fi atatia oameni bolnavi? Ar mai fi copii abandonati? Daca Dumnezeu ar exista, nu ar mai fi atata suferinta si durere. Nu pot sa cred ca un Dumnezeu iubitor ar permite toate lucrurile astea.

Clientul se gandi pentru o clipa, dar nu-i raspunse barbierului pentru ca nu voia sa starneasca o cearta cu acesta. Barbierul isi termina treaba si clientul iesi afara din frizerie. Cand ajunse in strada, clientul vazu un om cu haine murdare, par lung si incalcit, si cu o barba lunga. Arata neingrijit. Atunci clientul se intoarse in frizerie si ii zise barbierului:

Stii ceva? Barbierii nu exista!

Cum poti spune asa ceva? intreba surprins barbierul. Eu sunt aici, si sunt barbier. Tocmai mi-am facut treaba: te-am tuns si te-am barbierit pe tine!

Nu! exclama clientul. Barbierii nu exista pentru ca daca ar exista, nu ar mai fi oameni cu parul lung si neingrijit si cu barbile netunse, ca omul de afara.

A! Ba barbierii exista! Dar asta se intampla cand oamenii nu vin la mine!

„Exact!" zise clientul. Tocmai asta e! Si Dumnezeu exista! Asa se intmpla cand oamenii nu merg la El si nu-si intorc privirile spre El ca sa fie ajutati. De aceea exista atat de multa suferinta si durere in lume

13 răspunsuri:
| MindFreak a răspuns:

Doua lucruri am de spus vizavi de intrebarea ta:
1. Faptul ca stramosii nostri se trag din maimute tine de biologie(Teoria lui Darwin), nu de istorie.
2. Unele parti ale teoriei Big-Bang-ului au fost confirmate si de Biserica.

P. S: Prieteni, nu va mai credeti trimisii lui Dumnezeu pe tpu.ro, pentru ca sunteti penibili si turnati numai elucubratii.

| LevBestCont a răspuns:

Dumnezeau exista. Nu ne-a creat Isus ci Dumneazeu.
Si sincer sa fiu eu cred in teoria ca am fi evoluat din maimute e mai stiintifica iar Dumnezeau a creat maimutele

| SkyCracker a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu. Insa sunt lucruri care nu le inteleg. Cum a spus si Teonaa. Pur si simplu nu pot sa imi imaginez sau sa gandesc ca ceva sau cineva nu are inceput. Sfarsit poate nu are. Dar inceput nu pot sa cred. Si daca Dumnezeu exista, nu cred ca arata ca noi. Si banuiesc doar ca a lasat cursul vietii sa continue precum au spus oamenii de stiinta. Probabil a creat doar o celula si in miliarde si miliarde de ani acea celula s-a dezvoltat in diferite feluri, creand ceea ce exista acum.
Iar faza cu "de ce nu intervine cand avem nevoie de ajutor" tot asa. Cred ca El lasa totul sa continue dupa cursul lor. Daca ma arunc de la etajul 10 nimeni nu mai poate sa ma slaveze. Destinul ni-l facem noi. Probabil voi fi criticat dar nu imi pasa. Asta e ceea ce gandesc.

| lowfive a răspuns:

Informeaza-te din cat mai multe surse, stiinta, religie, istorie, apoi amesteca-le si gaseste ceva in care sa crezi. Oricum, cel mai probabil nu o sa afli niciodata daca exista sau nu Dumnezeu.

| тøхх a răspuns:

Desigur ca exista.happy

| Floricica_3262 a răspuns:

Exista Dumnezeu si
-religie (Dumnezeu Ne-a creat pe noi)
-istorie (stramosii nostri nu sunt maimutele pentru ca daca ar fi asa nu ar mai exista maimute)

| ღmarynaღ a răspuns:

E o intrebare stupida, normal ca DUMNEZEU NE-A CREAT!
-si nu Iisus ne-a creat D-zeu ne-a creat, Iisus ne-a spalat pacatul stramosesc
-si este o prostie chestia cu maimutele pentru ca cel care a inventat teoria asta a recunoscut la batranete ca era o inselatorie dar nimeni nu la mai bagat in seamawinking stiu de la bunicamea big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sunt foarte multe dezbateri pe tema aceastatongue
Cu toate acestea, eu cred in Dumnezeu, in primul rand pentru ca sincer nu mi-ar placea varianta istorica. Adica.cum. eu din maimuta.doooamnneee feresteelaughing
si daca tot sustin aceste anumite genii ca ne tragem din maimute, ca acestea au descoperit mancarea fiarta si mai stiu eu ce si s`au transformat in oameni, acum de ce nu se mai transforma maimutele in oameni? dah.pentru ca e o maaare minciunaphbbbbtphbbbbt
Despre dumnezeu, sunt crestina, dar nu stiu ce sa mai cred. Cum noi credem in Dumnezeu, asa cred alti oameni in Buddha, in Allah, in Iehova, si mai stiu eu in ce:-s Fiecare crede in ceea ce cred parintiiwinking
...deci exista o putere supranaturala, care ne mai ajuta din cand in cand, dar nu stiu daca Dumnezeu sau cei de mai sussmug

E ca si cum ne-ai intreba daca exista Mos Craciun... care a existat sau nu, cert este ca e in spiritul sarbatorilor, cum Dumnezeu este in cel al crestinilorwinking

sper ca te-am ajutat:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca totul a fost creat din particule, atom cu atom si particula cu particula.Asa ca s-au creat maimutele primele sau nu stiu broastele sau larvele ma rog nu stiu sigur. Iar cand s-au unit particule cu atomi s-au creat oameni o rasa mai dezvoltata.Deci nu prea pot sa zic ca Dumnezeu exista deoarece el de unde a aparut? Nu este un fapt concret.Acesta este raspunsul meu pentru tine, poate gresesc poate nu.Este doar opinia mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista cine crede e un fraier. eu am crezut pana ieri cand am fost operat si m am rugat dar degeaba apoi au aparut complicatii asa ca din partea mea d-zeu

| Viper_1588 a răspuns:

Nici eu nu stiu ce sa mai cred.Ca exista, ca nu exista...sincer nu stiu.

| Cookieahjkekdn a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu dar nu pot explica unele chestii.
exact ce ai spus si tu, in istorie se spune ca ne'am dezvoltat din maimute, dar dumnezeu a inventat oameni 'puri' deci aici nu mai exista nici o dezvoltare.si din 2 oameni am ajuns o intreaga omenire.si cica dumnezeu exista din totdeuna dar.cum se poate? el cum s-a format? nici nu stiu cum sa zic.si nu spune nicaieri ca dumnezeu a creat universul deci cum a fost format? si dumnezeu cum s-a creat? singur? nu stiu ce sa mai zic.cred ca nu te'am facut mai confuzalaughing

| BoBo_4541 a răspuns:

Uni zic ca nu exista alti da.Eu totusi cred ca exista, lumea asta nu avea cum sa prinda viata singura nu?!