| anonim_4396 a întrebat:

Voi de unde credeti ca provenim: de la Dumnezeu cand ne-a creat cu tarana din pamant sau pentru ca unele maimute au evoluat in timp? Dupa chip semanam cu maimutele,
dar totusi nu stiu daca religia are dreptate sau stiinta? thinking

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
26 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Aculta la mine, stiinta nu are nici-o legatura cu niciuna din ipotezele pe care le-ai mentionat. Omul si maimuta sunt copiii unei singure mame.

| imale a răspuns:

Fiecare cu rasa lui, care cum se simte.

| RAY a răspuns:

Eu nu cred,nu am nevoie de credinta sa cred, omul este un mamifer ca dovada sta adn-ul uman si multe fosile si socializarea asemanatoare intre oamenii si cimpanzeii si inca cate asemanari, si e pacat ca degeaba ai fost la scoala si nu sti ca suntem mamifere, degeaba ai facut bioologie pur si simplu degeaba, sunt curios daca vei lua bacul vreodata la biologie

| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
Eu spun ca stiinta are dreptate, desi numai teistii, crestinii mai mult, spun ca e vorba de maimute. Eh, fiecare cat pricepe.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Mie destul de greu ca oamenii au aparut prin magie, creati de un barbos

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Buna seara - ce parere aveti - de ce azi maimutele nu evolueaza? De ce nu se transforma reptilele in pasari? Daca din maimute sau facut oameni, de ce sa se fi oprit evolutia la ei, de ce nu continua, sa se transforme in alte forme de viata? Teoria darwinista n-a putut fi dovedita, pe cand creatia a tot ce exista si noi putem vedea, om, animale relief, fenomene, au fost create de Dumnezeu, nu de Om! Omul n-a putut crea de la el citire o celula vie, n-a putut sa faca de la el citire o furnica, un paiangen, dar grandiosul univers, cu milioanele de galaxii si miliardele de stele, omul a hotarat marginile oamantului sau cate specii de peste sa fie in Marea Neagra, nu mai zic de cine depinde hotarul marilor si-a oceanelor, de cine depinde perioada de gestatie a multelor specii de animale, unde isi au izvor marile, cine a hotarat locul unde sa fie plasati muntii, si multe altele? Esti documentat cine a creat forta de atractie a pamantului?, dar puterea nucleara a Soarelui,? Nu termin intr-o zi, dar cine l-a facut pe om ipocrit, mincinos plin de rautate, sa vorbeasca unii negativ la adresa lui Dumnezeu, si a semenilor? Este foarte important sa avem

| Thunderstruck a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Eu cred ca stii raspunsurile la intrebari, dar te faci ca nu stii pentru a nu-l face pe copil sa se indeparteze de zeul tau. Gresesc?

| RAY a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Da chiar de ce nu evolueaza pisica mea intro fata ca vreau sa ma insor cu ea, cand intrebi ceva folosesti mintea,in primul rand noi suntem maimute,in al dolea rand in ce sa evolueze alte specii de maimute?

De ce nu se transforma reptilele in pasari?

de ce nu se transforma caini in pasari,pasarile sunt reptile si asta nu ai stiut dramatic

acuma daca te intreb ce e un mamifer habar nu ai

Daca din maimute sau facut oameni, de ce sa se fi oprit evolutia la ei, de ce nu continua, sa se transforme in alte forme de viata?

din maimute sau facut oamenii incredibil,au evoluat,tu crezi ca evolutia e transformarea specilor in alte specii asa peste noapte?
de amfibieni ai auzit?

genetica dovedeste teoria evolutiei,fosilele gasite in africa dovedeste evolutia umana, pe cand dovezi cu existenta lui dumnezeu sunt zero, nu poti dovedi absolut nimic, ori ca spui ca spiridusi au facut pamantul sau dumnezeu e exact acelasi lucru
forta de atractie a pamantului, gravitatia ma

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ba stiam de mamifere, de amfibieni si chestia cu maimutele am luat-o dintr-o carte n-am inventat nimic si esti cam tupeist. Deci nu crezi in Dumnezeu.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru RAY):

Bine ramai la ideile si capacitatile tale, ce vorbesc eu, si ce yici tu, _ suntem in plop si plopul in aer...

| Maxim96 a răspuns:

Eu cred ca religia are dreptate, caci mi se pare stupid ca omul sa fi evoluat din niste animale salbatice.Si oamenii si maimutele sunt create de Dumnezeu, dar numai omul este dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Maxim96):

Nigga, you just went full retard.Never go full retard.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu exista pentru ca cei mai multi oameni cred in el. Despre big bang am o carte in care apare si acesta. Si de ce zici
ca e barbos ma Preadulcepreafin? :-D

Răspuns utilizator avertizat
| Dumniezău a răspuns (pentru SaveOurSouls):

"Si chiar daca Dumnezeu insusi a fost ucis, El invie a treia zi din moarte pentru a arata ca puterea lui Dumnezeu este peste toata ura din lume". NIMENI NU INVIE DIN MORTI decat daca gizaz era vreun extraterestru din alta galaxie.laughing

| NameoftheCentury a răspuns (pentru Dumniezău):

Sunt doua posiblitati, ori Iisus a fost un om normal si s-a nascocit povestea cu invierea, ori chiar era un extraterestru.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vom vedea cand murim daca exista sau nu Dumnezeu, nu astept momentul acela,
dar tot cred ca exista, chiar daca apreciez stiinta.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumniezău a răspuns:

De la Gizaz in niciun caz.Majoritatea spun ca dzeu ne-a creat pentru ca este atotputernic...bla bla bla.Dar ei nu gandesc logic.Nu avea cum sa ne creeze dzeu deoarece dzeu nu exista. Oamenii de stiinta inca se mai gandesc cum am aparut noi si...le da cu virgula ca sa zic asa. Oricum noi nu suntem aici sa ne traim viata cu frica de un mosneag, noi suntem aici din intamplare.Cand o sa se trezeasca "credinciosii" astia odata ca m-am plictisit sa tot ii aud cum ii lauda pe gizaz care de fapt nu exista in realitate, el este doar in capul nostru(ma rog, a crestinilor). Sper ca te-am ajutat.

| madalina00 a răspuns:

Dumnezeu nu exista!

| palpAbil1real a răspuns:

Eu nu cred in dumnezeu deci nu cred ca am fost creati de dumnezeu... iar din maimute nu a evoluat nimeni... noi am evoluat paralel cu maimuta, nu din ea! exista o teorie in afara de cea a big-bangului care a dat viata universului cum ca inainte exista nimic, era un vid complet de intuneric si nimic, iar din acest nimic s-a mai pus nimic, s-a mai pus nimic si tot asa pana a existat intr-adevar ceva, ca la matematica. Totuşi, teoria relativităţii generale a lui Einstein nu prezice că spaţiul şi timpul nu ar fi putut exista înainte de Big Bang – spune doar ca curbarea spaţiului şi timpului era atât de mare la începutul Universului încât teoria relativităţii generale însăşi, aşa cum o cunoaştem astăzi, nu mai este valabilă – este nevoie de o nouă teorie, teoria relativităţii generale cuantice, care la ora actuală încă nu există – sau cel puţin nu există o versiune acceptată de majoritatea oamenilor de ştiinţă.

Ne putem astfel imagina că Universul, înainte de ceea ce noi numim Big Bang, a fost într-o fază de contracţie – deci devenea din ce în ce mai "mic". În acest Univers lumina nu se deplasa spre roşu (ca în Universul actual aflat în expansiune) ci spre albastru. Universul practic colapsa, devening din ce în ce mai dens... până când, la un moment dat, a ajuns într-o situaţia în care a început din nou să "crească" – moment care noi îl numim Big Bang! Materia foarte densă a început să se "rarefieze", au luat naştere particulele pe care le vedem astăzi (protonii şi neutronii), atomii, stelele, galaxiile şi... noi.

O întrebare evidentă este: ce a oprit Universul din colaps, de ce a trecut la faza de expansiune?
La ora actuală există mai multe modele teoretice care descriu aceasta trecere a unui Univers dintr-o fază de contracţie la unul în faza de expansiune – este însă greu de spus care dintre acestea are mai multe şanse să descrie ce s-a întâmplat cu adevărat. Acest lucru este datorat în mare parte faptului că nu avem o teorie cuantică a gravitaţiei. Bineînţeles, exista teoria corzilor (strâng theory) care susţine că a realizat acest lucru – însă până la ora actuală nu există dovezi experimentale ale acestei teorii.

În viitor vom înţelege mai multe despre Univers şi despre originea acestuia, atât din experimentele efectuate la acceleratoarele de particule, cât şi din cele care scrutează cerul – de pe Pământ sau de pe sateliţi.
EU UNU NU CRED MAI NIMIC,,, E O ENIGMA PENTRU MINE TOTUL!

| RAY a răspuns (pentru palpAbil1real):

Asta nu trebuie sa te opreasca din a vrea sa cunosti

| palpAbil1real a răspuns (pentru RAY):

Nici nu a oprescwinking

| codrut a răspuns:

Dumnezeu nu exista.

| feelsLIKEqwerty a răspuns:

E simplu. Dumnezeu a creat oamenii. Dumnezeu a creat maimutele. Suntem un popor credincios... eu zic ca e foarte bine sa crezi ce e scris in Biblie, nu ce se transmite de la oamenii de stiinta. E rau ca astfel stiinta se opune religie, iar nimeni nu se gandeste ca si stiinta ii apartine Lui. Sper ca te-am ajutat! happy