| Johnny a întrebat:

Exista un antonim pentru cuvantul secolele?

Răspuns Câştigător
| ROZ22 a răspuns:

Exista antonime pentru adjective si verbe nu si la substantive straight face

| annabountii99 a răspuns (pentru ROZ22):

Nu e asa laughing
uite iti dau un exemplu:
fata - baiat
sau
caine - pisica

si da, eu cred ca exista:
secol-secunda sau minut
intelegi? FUNDA?

| suntserios a răspuns (pentru annabountii99):

Pisica nu e antonim pentru caine. pisica desemneaza un alt animal. de ce crezi tu ca pisica e total opusa de un caine?

| annabountii99 a răspuns (pentru suntserios):

Da..aici ai dreptate, dar fata si baiat sunt antonime..si totusi daca stai putin sa te gandesti gasesti antonime si pentru unele sunbstantive.
dar in sens literar ar putea fi antonime pisica si cainele..intelegi?

| suntserios a răspuns (pentru annabountii99):

Nu am zis ca nu exista antonime si pentru substantive, doar ca exemplu caine si pisica mi sa parul incorect

| annabountii99 a răspuns (pentru suntserios):

Atunci scuze, am inteles eu gresit..insa da, pe de-o parte ai dreptate cu cainele si pisica, insa zic ca in sens literar ar merge cat de cat happy

| ROZ22 a răspuns (pentru annabountii99):

Am trait sa le vad si pe astea straight face... cal - ponei - magar. sunt si astea 3 antonime? straight face

| annabountii99 a răspuns (pentru ROZ22):

rolling on the floor te faci de ras cu intrebari dinastea.consulta dictionarul..cred ca ai gresit site-ul...laughing

| ROZ22 a răspuns (pentru annabountii99):

Eram sarcastic, geniule. Intreab-o pe profa de romana.

9 răspunsuri:
| Johnny explică:

Eu stiu ce sunt antonimele, dar am avut la lucrare un subiect care imi zicea sa dau un antonim pentru cuvantul secolele