| mavnimiccMaNnN a întrebat:

Imi puteti da un antonim la cuvantul Recidivist?
Dai funda.

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu cred ca exista antonim pentru cuvantul asta. Mai ales ca e un cuvant format prin derivare. Nu prea mai ai cum sa-l derivezi in continuare.

| raluk27 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Care e derivarea?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru raluk27):

Oh, doamne! Ai dreptate! Cred ca dormeam pe mine cand am scris tampenia. Dar, macar la faza cu lipsa antonimului, am nimerit-o.

| raluk27 a răspuns:

Reabilitat

| mavnimiccMaNnN explică:

Ok nu exista, si da vreau sa spun ca nu sunt recidivist (nu repet aceeasi greseala)ce cuvant sa folosesc?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru mavnimiccMaNnN):

Pai, ti s-a spus deja ca NU exista un singur cuvant pentru asta; trebuie sa formulezi ideea intr-o propozitie. Adica, ceva cu subiect si predicat.

| raluk27 a răspuns (pentru mavnimiccMaNnN):

Ti-am zis deja. Cuvantul e "reabilitat "= o persoana care a executat o pedeapsă cu inchisoarea, nu a comis alta infractiune, recapatandu-si buna reputatie in cadrul societatii.