| Alex1997fun a întrebat:

Există vreo zi în care se sărbătoreşte numele "Minerva"? Eu am căutat(recunosc că nu prea mult) şi nu am găsit. Sper ca voi să mă ajutaţi!

P.S Mă refer la zile precum 15 august(Sf.Maria) say Sf.Lazăr(25 februarie)

Mulţumiri anticipatewinking

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Minerva este un nume precrestin (este o zeita romana). In nici un calendar crestin nu vei gasi sarbatori inchinate unor zei pagani.

| RsKd a răspuns:

Nu cred ca exista, tot ce am aflat este ca minerva este numele roman al zeitei numita de greci Pallas Athena.Aceasta era zeița înțelepciunii și a războiului drept.

| NarutoSasuke46 a răspuns:

Sunt destul de sigura ca nu exista zile in care sa sarbatoresti numele "Minerva".