| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreun manual de istorie care sa expuna istoria Romaniei in totalitate adevarat? Ca am impresia ca toate sunt biasate...

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Pentru o mai buna orientare merita a fi citita istoria lui Neagu Djuvara.Retine si faptul ca istoria n-a fost niciodata cunoscuta de contemporani. Mira

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Fiecare manual de Istorie poarta amprenta realizatorilor, adica, este istoria vazuta prin filtrul lor. Nu cred sa existe un exemplar complet, asa cum nu exista adevaruri absolute.

| anonim a răspuns:

Da. daca ai pile la serviciile secrete la biblioteca vei gasi lucruri de care te ingrozesti.

| bunica a răspuns:

Cea mai buna istorie este cea povestita de bunii si strabunii nostri ei nu faceau politica si nu minteau.

| baba a răspuns:

Nu există un manual perfect, precum nu există nicio carte perfectă, nici vreo filosofie perfectă. Un adevăr cât de cât acceptabil ţi-l poţi forma citind mai mulţi istorici români. Unul român (ţi-l recomand pe Gheorghe Brătianu), câteva cronici din epoca medievală (Cronica Notarului Anonim dar şi Diploma Cavalerilor Ioaniţi) dar şi nişte autori străini: Roessler- teoria sa prezintă nişte argumente zdravăne în combaterea ideii continuităţii poporului român în spaţiul carpato-danubiano-pontic (România de azi).
Adevărul pe tavă nu se găseşte nicăieri, nici în istorie şi nici în vreun alt domeniu.