| MrsAllAmerican a întrebat:

Exista vreun mod prin care imi pot da seama ce substantive din limba germana sunt la feminin, care sunt la masculin si care sunt la neutru?
Sau vreun mod prin care imi dau seama ce verbe la persoana a 2-a si a 3-a singular primesc umlaut la a sau e-ul devine i?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Der, ein- masculin
Die, eine- feminin
Das, ein- masculin.
Dativ- (wem oder was)
La singular: se transforma
Die -der
Der-dem
Das-dem
La plural: se transforma
Die- den
Akkusativ: (wen oder was)
La singular: se transforma
Die- die
Der- den
Das- das
La plural:
Die- die
Cam asta e. Depinde de situate, in general dupa astea iti dai seama. Sper ca te-am ajutat, succes

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu chiar,de exemplu das madchen e neutru desi in limba romana e genul feminim, das junge baiatul =neutru, der mann = masculin, die frau = feminim, das auto =netru,der vagen =masculin acelasi cuvant, trebuie sa inveti cuvant cu cuvant pentru ca fara der, die, das nu poti sti ce sa foloseste de exemplu la kein, keine, keinen

la plural toate sunt die

| cristimihailov a răspuns:

Banuiesc ca ai auzit de der, die, das... sau ein, eine... daca inveti articolele hotarate si nehotarate, acuzativ, dativ, etc... o sa iti dai seama repede.

Este adevarat... sunt si niste mici exceptii... dar nu atat de multe.

La fel si la verbe... nu erau grupate in niste categorii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar la verbe mi se pare ca doar cele modale: de ex: müssen, dürfen, sollen. Dar nu stiu sigur asta