| BursucDinCluj a întrebat:

La romana in clasa a 6 a am invatat ca sunt trei genuri masculin, feminin si neutru iar sexul unei persoane poate fi doar masculin sau feminin. Oare nu exista de fapt si al treilea sex,(neutru) doar ca omenirea inca nu si-a dat seama? Accept raspunsuri argumentate si dau funda celui mai bun

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Exista 3 sexe deja pe acte si declarate oficial si legale in mulet tari din lume.
Australia si Noua Zeelanda au deja formulare si passport cu 3 genuri de sex!

Uita-te in tabele si vezi rubrica: ""Third gender or sex classifications" la cele marcate cu VERDE: USA, Australia, Noua Zeelanda, India, chile, Austria, Germania, Portugalia, Malta, Montenegro, samd Toate aceste tari au adoptat deja al 3-lea sex pe acte oficiale!

https://en.wikipedia.org/wiki/Legal_recognition_of_intersex_people#Oceania

Sunt cetatean australian si iti spun sigur ca acum cativa ani cand mi-am reinoit pasaportul am vazut ca poti sa selectezi ce sex doresti, pe pasaport aparand doar cel selectat de tine, cu: F, M sau X (pentru al 3-lea sex - numit si intersex).

Uite aici un pasaj dintr-un articol australina:
"Intersex people, those born with reproductive or sexual anatomy that does not fit the typical definitions of female or male, will be able to list their gender on passports as X."

sursa:
https://www.theguardian.com/......der-option

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar exista si al 3-lea sex, cel neutru atat in gramatica cat si in anatomie. La umani, sexul neutru este alocat celor nascuti hermafroditi (se mai numesc si intersexuali), adica cu ambele sexe, atat femeiesc cat si barbatesc.

Unele tari din lume, au adoptat acest gen neutru chiar si in documentele legale, pentru ca vrem sau nu, printre noi exista si acesti oameni, care sunt nascuti cu aceasta anomalie genetica, avand ambele organe sexuale, atat penis cat si vagin.

https://www.sfatulmedicului.ro/......ismul_7511

https://www.digi24.ro/......li-1091901

| Bluestar15 a răspuns (pentru Violleta2022):

Hermafroditii nu sunt un sex diferit, ei sunt fie femei si au cromozomii XX, fie sunt barbati si au cromozomi XY, doar ca din cauza unei anomalii genetice hermafroditii prezinta organe sexuale atat feminine cat si masculine (dar, repet, biologic sunt fie femei, fie barbati). E ca si cum am spune ca un om care are coada devine caine (da, exista si mutatii de soiul asta). Nu putem schimba genetica si fiziologia...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bluestar15):

Citeste mai sus ce am scris, raspunsul premiat de utilijatorul topicului, vezi ca am atasat si article ca sa intelegi ca DEJA exista 3 sexe, acceptate pe glob, nu de toate tarile lumii, dar de foarte multe.

| Catrice a răspuns:

Exista și cazuri de copii care se nasc cu ambele organe sexuale.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Al treilea sex da, sex neutru nu. Doar daca ii numesti pe asexuali neutri. In gramatica de dinainte de razoiul al 2-lea mondial genul neutru era denumit ambigen. Aceasta expresie se poate folosi la ambisex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, exista gender-ul non-binary/genderqueer cred care înseamnă o persoana ce nu este nici băiat, nici fată, sau ambele din câte știu. se folosesc pronumele they/them

| BursucDinCluj explică (pentru anonim_4396):

Serios? Cunosti asemenea persoane?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BursucDinCluj):

Desigur. Una dintre ele este Teodora.usain pe insta, te poti uita

| Dintrebare a răspuns:

Din punct de vedere biologic exista doar doua genuri: feminin si masculin. Din alte puncte de vedere exista oricate si orice fel de genuri vrei.

| Bluestar15 a răspuns:

Nu, exista doar doua sexe (femin si masculin), sexul fiind determinat de cromozomi si de peste 300 de diferente genetice existente intre barbati si femei. Restul sunt inchipuiri ale celor care nu sunt multumiti de felul in care sunt si care in loc sa lucreze cu ei insisi sa rezolve aceste probleme ar vrea sa schimbe realitatea (ceea ce nu se poate, motiv pentru care ajung deseori la depresie si alte probleme). Alta greseala e ca aceia care spun ca isi "schimba sexul" isi injecteaza estrogen, doar ca estrogenul la barbati cauzeaza depresie plus alte probleme, iar testosteronul la femei tot asa, provoaca tot felul de probleme. Daca esti barbat nu poti deveni femeie doar fiindca iti spui ca esti femeie, la fel cum daca esti batran nu poti deveni tanar doar fiindca iti spui ca esti tanar.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bluestar15):

Exista 3 sexe deja pe acte si declarate oficial si legale in mulet tari din lume.
Australia si Noua Zeelanda au deja formulare si passport cu 3 genuri de sex!

Uita-te in tabele si vezi rubrica: ""Third gender or sex classifications" la cele marcate cu VERDE: USA, Australia, Noua Zeelanda, India, chile, Austria, Germania, Portugalia, Malta, Montenegro, samd Toate aceste tari au adoptat deja al 3-lea sex pe acte oficiale!

https://en.wikipedia.org/wiki/Legal_recognition_of_intersex_people#Oceania

Sunt cetatean australian si iti spun sigur ca acum cativa ani cand mi-am reinoit pasaportul am vazut ca poti sa selectezi ce sex doresti, pe pasaport aparand doar cel selectat de tine, cu: F, M sau X (pentru al 3-lea sex - numit si intersex).

Uite aici un pasaj dintr-un articol australina:
"Intersex people, those born with reproductive or sexual anatomy that does not fit the typical definitions of female or male, will be able to list their gender on passports as X."

sursa:
https://www.theguardian.com/......der-option