| franciscintaiul a întrebat:

există vreun mod de a învăța mai ușor articolele substantivelor în limba germană? adică să fie ceva cheie ca de exemplu : substantivele care au al sfârșit,, ung" să fie de genu feminin/masculin/neutru.

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pai cele care se termina in "ung", "heit", "keit", "schaft", "tät", mare parte dintre cele care se termina in "e", "in" sunt de genul feminin. De obicei, substantivele scurte sunt de genul masculin. Cele care desemneaza un barbat, sunt si ele de genul masculin. Mai sunt de genul masculin fenomenele meteo, zilele, anotimpurile, momentele zilei (exceptand "die Nacht").
De genul neutru sunt cele care se termina in "chen" "lein" sau, de obicei, cele care incep cu "ge-".

| RAY a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Der hasee nu e feminim, invatati fiecare substantiv in parte http://frequencylists.blogspot.ro/......nouns.html

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru RAY):

Am zis "mare parte". Nici Der Schnee nu e feminin.

| RAY a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Cel mai bine e sa inveti fiecare substantiv in parte, 2000 sunt suficiente