| Andreea_6336 a întrebat:

Explica semnificatia personificarii "pe mare se fugareau valuri"

ajutati-ma cu tema pleaseee big grin:*

fundalove struck

Răspuns Câştigător
| iloveusa a răspuns:

Pai uite aici :
In aceast sintagma autorul reda frumusetea puerila si imatura a unui joc.Valurile,personificate,se joaca in inocenta lor poetica.Acesti copii ai marii se bucura de anii copilariei si traiesc din plin momentul.

Sper ca te-am ajutat

| Ion_Barbu_1998 a răspuns (pentru iloveusa):

Pt copi mai mici aceasta descriere poate fi peste intelesul lor

| Stefan_Mario_2000 a răspuns (pentru Ion_Barbu_1998):

Copii*

6 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Personificarea este o figură de stil prin care li se atribuie lucrurilor, animalelor sau fenomenelor din natură însușiri omenești (valurile nu pot sa se fugareasca).

Personificarea "pe mare se fugareau valuri" se refera la ondulația suprafeței întinse de apă. Valurile vin continuu unele dupa altele ca si cum s-ar fugari.

| Diia94 a răspuns:

Valurile nelinistite parca se fugareau.Cum timpul alearga neincetat, nu se opreste asa acele valuri mahnite fugarindu-se se spargeau odata ajunse la destinatie. (cv gen :d, iti dau o idee, acum daca iti poate fi de folos...)
Presupun ca este cv de dragoste; poti spune ca ele prevesteau ceva rau, erau agitate din cauza despartirii(daca e vb de o despartire, relatie)
Pff..nu prea am inspiratie acum

| CaRamElLa05 a răspuns:

Aceasta fugura de stil ne reda atmosfera textului si starea de suflet a personajului daca e poezie a eului liric happy Funda? sad

| djandreea99 a răspuns:

Se inaltau cu repeziciune, unul dupa altul, stii tu, gandeste-te ca faci surf, fain frumos in Hawaii...