| Alex99_5691 a întrebat:

Puteti sa-mi explicati si mie ritmul iambic si trohaic? Dar sa nu fie o definitie luata dp net. Incercati sa-mi explicati ca nu prea am inteles de la ceilalti: Ritmul pe prima silaba si alte din astea, "fecior-picor" si exemple din astea.

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

La ritm trohaic (exemplu masă, casă) accentul cade pe prima silabă adică pe cuvântul masă îl pronunţi m-a-a-s-ă şi nu m-a-s-ă-ă, prima silabă fiind mai lung pronunţi decât a doua iar la ritmul iambic îi fix invers.

1 răspuns:
| Anne2000 a răspuns:

Ritm trohaic. Ritmul rezultat din înlănţuirea cuvintelor cu accent pe prima silabă se numeşte trohaic. Astfel, masa-pasă, fată- roată, mare-n-are, carte-parte au ritm trohaic. Proverbul „ Cine are carte, are parte" este în întregime în ritm trohaic.

Ritm iambic. Ritmul rezultat din înlănţuirea de cuvinte cu accent pe a doua silabă se numeşte iambic. Cuvintele alai-mălai, balcon - beton, fecior-picior, mândruţ - drăguţ au ritm iambic.