| anonim_4396 a întrebat:

Explicati-mi va rog si mie, cum e cu reflexele, care se inchid in scoarta cerebrala si care in trunchi?

6 răspunsuri:
| lolium a răspuns:

Toate reflexele care se inchid la nivelul cortexului(scoarta cerebrala)sunt reflexe conditionate, adica dobandite pe parcursul vietii. Un astfel de reflex a fost pus in evidenta de Pavlov, el efectuand un experiment pe un caine. Reflexele neconditionate, adica cele innascute, se inchid la nivelele inferioare ale nevraxului ( sistemul nervos central), adica in trunchiul cerebral (tuse,stranut,voma,deglutitie,masticatie, supt,clipit, oculocefalogir), diencefal, sau maduva spinarii (reflexe de mictiune, defecatie, sexuale, sudorale, pupilodilatator ). Spre deosebire de cele conditionate, care se pot pierde, cele neconditionate dureaza toata viata.

| Decrepit a răspuns:

De fapt,tu ai uitat sa pui la socoteala si functia reflexa a maduvei spinarii,unde se inchid r. monosinaptice (cum ar fi cel rotulian si ahilian) si cele polisinaptice (care se produc atunci cand esti lovit/intepat).

In trunchiul cerebral avem asa:
- reflexele de tuse,stranut,deglutitie si voma (in bulbul rahidian);
- reflexele de supt,clipire si masticatie (in puntea lui Varolio,daca nu gresesc);
- reflexele de reglare pentru miscarii si alternanta somn-veghe (in substanta neagra din mezencefal);
- reflexele de diminuare a tonusului muscular (in nucleul rosu din mezencefal);
- reflexe de orientare in functie de sursa de lumina (in coliculii cvadrigemeni superiori) sau in functie de sursa de zgomot (in coliculii cvadrigemeni inferiori aflati in mezencefal);

Pentru scoarta cerebrala, avem reflexele conditionate (dobandite din nastere) si neconditionate (acumulate pe parcrus), iar astea alcatuiesc activitatea corticala.

Vezi ca mai are si cerebelul, cu cele trei parti ale lui, functie reflexa.

Sursa informatiilor : cartea de biologie.Nu de alta, dar nici tie nu-ti era greu sa te uiti.

| anonim_4396 explică (pentru Decrepit):

Stai linistit, m-am uitat, dar in cartea mea de biologie nu scrie decat definitia reflexului si experimentul lui pavlov, iar eu nu intelesesem clasificarea, unde se inchide fiecare reflex.

| Decrepit a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti in clasa a 8-a sau a 9-a, presupun.Atunci se vorbeste de reflexe, dar nu la fel de complex, ca in clasa a 11-a, unde inveti tot ce-am zis mai sus; sunt lectii diferite pentru functia reflexa a fiecarei componente.

| anonim_4396 explică (pentru Decrepit):

Sunt clasa a 7a :p

| Maria_Amira_1992 a răspuns:

Se invata in clasa a saptea, daca va intereseaza.