| wolya a întrebat:

Facultatea de moase e una si aceeasi cu Facultatea de Obstretica si Ginecologie? Cati ani dureaza? Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista Facultatea de Obstetrica si Ginecologie. Medicii ginecologi fac Facultatea de Medicina Generala (6 ani) si apoi rezidentiat de 6 ani de Obstetrica-Ginecologie. Facultatea de Moase este o facultate de 3 ani, echivalenta cu cea de asistente medicale, pregatind asistente de sala de nasteri (moase).

| quizi122 a răspuns:

Nu,facultatea de moase nu este una si aceeasi cu facultatea de obstetrica si ginecologie.dar facultatea de obstetrica si ginecologie nu prea exista special adica exista facultati de medicina si acolo tu iti alegi specialiatea sau sectia si exista sectia specialitatea obsetrica ginecologie si dureaza 5-6 ani.nu stiu de facultatea de moase dar exista, cred, mai mult ca sigur facultatea de asistenti medicali si acolo se poate sa fie sectia de neonatologie, obstetrica si ginecologie, medicina fetala...cauta si tu pe net facultatea de asistenti medicali si informeaza-te..cam atat stiu eu daca mai vrei sa intrebi ceva intra pe profil si intreaba-ma.
Cu placere, sper ca ti-am fost de ajutor!