| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferente intre obstretica si ginecologie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Dar "asesitenta" ce inseamna?

2 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Obstetrica se ocupa cu bebe... adica monitorizarea sarcinii... fiziologia si patologia sarcinii si nasterii ...asesitenta la nastere, respectiv monitorizarea lauzelor... iar ginecologia se ocupa cu boli ale organelor genitale feminine

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Este chiar asa - spus pe intelesul tuturor. Oricum daca preferi o definitie
"Obstetrică este domeniul medicinei ce studiază particularităţile şi modificările produse în organismul femeii în legătură cu concepţia şi gestaţia, dezvoltarea fătului intrauterin, naşterea, perioada postpartum, precum şi metodele de profilaxie, tratament şi conduita raţională în timpul sarcinii, naşterii şi perioadei de lăuzie.
Ginecologie reprezintă domeniul medicinei ce studiază metodele de diagnostic, tratament şi profilaxie a afecţiunilor sistemului genital feminin."