blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

Femeile au o viata cu 5-10 ani mai lunga decat barbatii. Dintre persoanele trecute de 100 de ani, 85% sunt femei.De ce traiesc femeile mai mult decat barbatii?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Se spune ca femeile traiesc mai mult ca barbatii pentru ca ele plang mai mult, tipa mai mult si astfel se elibereaza de stres, pe cand barbatii tin in ei si acumuleaza stresul.Nu stiu daca este o explicatie foarte notabila, dar asa am auzit...tongue

18 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Posibil ca mor mai tarziu pentru ca doar atunci au timp laughing

Bula
| Bula a răspuns:

Prin definitie:
"Femeia este o vietate care creste langa casa omului si se hraneste cu sanatatea lui!

assiris
| assiris a răspuns:

Se hranesc cu parte din viata barbatilor laughing

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Din tot ce am studiat, intrebat, compilat si analizat, multi ani, am ajuns la concluzia ca voi traiti mai mult pentru ca este mare nevoie de voi, ca mame, bunici, sotii ==>> mame, prietene, amice, amante, pe de o parte, iar pe cealalta, este o compenasatie fireasca pentru disconfortul lunar al ciclului - atatia ani!, si evident, pemtru Miracolul Mamiciei, cresterii si educarii copiilor, Bucuria si Viitorul nostru! Parerea mea!>>>...

auran
| auran a răspuns:

Se spune ca au fost lasate pe pamant mai mult decat barbatii pentru a recupera timpul pierdut cu PARCARILE, hi, hi, hi

| Delia 75 a răspuns:

Din cauza ca ele aleg iar ei se bat pentru a fi alesi, spun biologii.
Kruger si co-autorul Randolph Nesse, un profesor de psihologie si psihiatrie si director al Programului de Adaptare Umana si Evolutie, sustin ca diferenta este o consecinta a felului in care functioneaza selectia sexuala. Masculii sunt in competitie pentru femele, iar aceasta inseamna ca ei se implica intr-o serie de comportamente mai riscante. Aceste comportamente mai riscante isi spun cuvantul asupra corpului lor si conduc la o durate medie de viata mai mica. "De la coada paunului si pana la masinile pe care si le afiseaza barbatii, masculii sunt intr-o competitie agresiva pentru atentia femelelor, iar asta ii costa ceva", scrie Karl Leif Bates de la Universitatea Michigan.
Interesant este ca stilul de viata modern mareste diferenta dintre speranta de viata a barbatilor si femeilor. Kruger spune ca fiziologia barbatului a fost creata de "eoni de competitie sexuala", iar acum acest lucru se intoarce impotriva lor: sistemul imunitar masculin este putin mai ineficient, iar corpurile lor sunt in mai mica masura capabile de a procesa grasimile pe care le mananca.
Cercetatorii au constatat si ca barbatii cu un nivel socio-economic mai scazut au tendinta de a avea un nivel al mortalitatii mai ridicat decat ceilalti. Pe langa factorii de sanatate asociati nivelului socio-economic mai scazut, acest lucru se datoreaza si faptului ca barbatii cu un statut mai scazut sau care nu au o partenera se angajaza in comportamente mai riscante in incercarea de a avansa.

| bunica a răspuns:

Sa se oftice ei.

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Am vrut sa zic ca femeile gandesc mai putin, dar mi-am dat seama ca suna a misoginism, asa ca nu mai zic

| Adry a răspuns:

Femeile duc o viata mai echilibrata. Faptul ca nu mananca grasime, zahar ca se ingrasa duce la o alimentatie benefica organismului. Ingrijirea cu cosmetice isi are si ea un aport destul de mare la intretinerea corpului.
In nici-un caz nu spun ca femeile fac acest lucru constient dar, s-a creat o perceptie negativa asupra barbatilor care se "ingrijesc" sau tin cont de ce mananca. Risti sa fii etichetat ca fiind gay desi cele doua lucruri nu au nici-o legatura. Intotdeauna majoritatea decide si dupa cum bine stim ca de cativa ani a inceput manelizarea Romania o sa ne ducem draq (si la propriu si la figurat). Sper ca ati inteles ideea fiindca as putea scrie romane despre acest subiect si nu vreau sa va plictisesc big grin

| Adry a răspuns:

Gabytzza; nu numai ca asa crezi dar asta ar fi singura explicatie logica. (la primul mesaj ma refer)

| nebucadnetar a răspuns:

Nu este in toate cazurile asa se poate intimpla in alte cazuri ca barbatul traieste mai mult dar un lucru este sigur ca media de viata este :70 de ani pentru cei mai slabi, iar 80 de ani pentru cei mai tari acest lucru este aratat chiar de Biblie.

| ShaKuri a răspuns:

Geniile.adica barbatii ( nu cunosc o femeie catalogata drept geniu). au avut o durata medie de viata mica. Activitatea mentala e un factor decisiv pentru longivitate. happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul este simplu si verificat : pentru ca ne mancati zilele :}

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie profa de biologie prin generala spunea ca femeile traiesc mai putin pentru ca barbatii ar muri de foame happy
Acum serios, parerea mea este ca femeile se ingrijesc mai mult decat barbatii, au grija mai mult de ele, de sanatatea lor si mananca mai sanatos decat barbatii zic eu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regla tu esti ca in bancul ala cu mama blonda care ii scria o scrisoare baiatului ei si la sf a scris: PS: am vrut sa iti trimit si niste bani dar am inchis plicul si am uitat laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e ce am auzit eu de la un barbat: femeile traiesc mai mult pentru ca ele nu au sotii...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca genetic sunt programate asa!
Femeile sunt xx, barbatii xy!
Tocmai acea codita care le lipseste barbatilor din cromozomul y, da caractere morfologice in plus femeilor pentru speranta de viata mai mare decat a barbatilor!
Restul e CAN CAN!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mersi Adry...se pare ca ne-am gandit la acelasi lucruwinking