| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA! azi ma sculta la geografie....ma scoate la harta si imi pune nota! si imi spune sa caut muntii nu stiu care, lacuri, ape, podisuri! si nu stiu unde se afla! si trebuie sa i-au 9 sau 10 ca altfel imi stric media! cum sa fac sa ma descurc?sad

11 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Numai lucrînd cu harta alături, la momentul curent al învățăturii, se poate învăța.
Altcumva nu vei învăța niciodată.
Nu se poate învăța într-o zi ce trebuie învățat într-un an.
Iar pentru a învăța numai pentru notă e cea mai mare tîmpenie.

| ColorBubbles a răspuns:

Am luat 10! mersi ca m-ati ajutat!winking m-am uitat in atlas si am tinut minte cat am putut! MERSI LA TOTI!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trebuia sa faci până acum, daca aveai de gand sa iei notă mare. Daca ai memorie vizuală, te poti uita repede peste hartă si sa ti le intipăresti in minte. Nu stiu ce clasa esti, dar odata invatate, nu se mai uită. Eu si acum stiu sa le arat pe harta, eram pasionata de munti, de inaltimea lor (stiam si stiu in ordine crescatoare/descrescatoare toti muntii cu varfurile/inaltimile lor!)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand sa inveti apoi daca ai acasa o harta poti exersa un pic. Incearca sa recurgi la memoria vizuala. Intipareste-ti in minte locatiile respective pe harta. Combinand cunostintele teoretice cu bagajul memoriei vizuale tind sa cred ca succesul este garantat. Succes!

| TiffanyღBJ a răspuns:

In loc sa stai pe net, mai bine iei o harta si te uiti pe ea.

| AnOnIm20202020 a răspuns:

Vrei sa iti zic eu?
IN ce clasa esti?

| ColorBubbles a răspuns (pentru AnOnIm20202020):

Da...sunt in clasa a 8 a

| Chio9 a răspuns:

Cel mai okey ar fi sa-ti strice media pentru ca nu o meriti..banuiesc ca-ti iasa media 9 sau chiar 10. daca nu sti asa ceva gandeste-te putin meriti media aia?big grin NU asa ca consoleazate cu nota luata pe ce sti.

| Mariinaa a răspuns:

Ia-ti caietul si invata pe harta! Nu am sa-ti spun sa lasi calculatorul ca si eu am de invatat si ..sunt aici, dar ..totusi, invata pe harta, abia iti intra in reflex, si nu e deloc greu! Succes, si ..nota cat mai mare!

| Anndddra a răspuns:

Sa inveti
laughinglaughing

| matzadragutza a răspuns:

Inveti si tu uitate pe harta si incearca sa tii minte munti podisurile lacurile cele mai importante ca de alea o sa te intrebe... succes