| codrincodrin a întrebat:

FUNDA! Cand se scoate din modul iese cu plus ( asta stiu ) dar cum scot atunci cand e de exemplu 3, 2? sau radical din 5? iese asa cum e in modul?

6 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Greu al dracu. Cand se scoate din modul iese cu plus, ce conteaza ce-i in modul? Ti-ai raspuns singur la intrebare.

| codrincodrin explică (pentru TeoPT):

Voiam sa fiu sigur

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se scoate din modul ca şi la numerele întregi ( doar că rămân cu radical sau cu virgulă )!

Deci, modul din ( radical din 5 ) = radical din 5.

Modul din ( - radical din 5 ) = radical din 5.

Modul din ( - 3, 2 ) = 3, 2.

Modul din 3, 2 = 3, 2.

Toate cele bune.

| Shimozukushiki a răspuns:

Da.

| codrincodrin explică:

Multumesc. V-am dat doar vot ca nu puteam sa aleg rasp castigator pentru ca toate erau bune.

| OanaBeautiful a răspuns:

Daca ai |+/-3, 2| este +3, 2 ...sau |+/- radical din 5 | este + radical din 5...
Sper ca te-am ajutat si ca am inteles bine intrebarea big grin