| CiocolataCuPiper a întrebat:

Fundita >>> cum se scoate din modul? ex 3 radical din 2 - 2 radical din 2 (in modul)

3 răspunsuri:
| sunshine2601 a răspuns:

Faci mai intai calcul din modul. Daca iese pozitiv, il lasi asa, daca iese negativ il treci pur si simplu cu semnul plus.

| Rikudou a răspuns:

Gasesti definitia si iti imaginezi unde s-ar amplasa numarul ala pe axa de numere.Modulul e reprezentat de numarul de spatii de la 0 pana la numar.De exemplu pentru 2 este acelasi ca si -2 adica 2.
tu te referi la modul din 3 radical din 2 - 2 radical din 2. Daca modulul e pozitiv adica daca diferenta e mai mai decat 0 modulul e egal cu numarul.exstraight facea-b| = a-b daca a e mai mare decat b dar daca b mai mare decat a atunci modulul va fi -a+b adica b-a.Le inversezi.Ca sa afli care e mai mare dintre numere le ridici pe amandoua la puterea a doua si le compari. Daca am ajutat fundita big grin

| Cristi19 a răspuns:

Modulul pica in exemplul tau, din cate imi amintesc eu modulul se aplica doar la numerele negative si le transforma in numere pozitive
de ex |-3|=3