| vinoACASAcuMINE a întrebat:

FUNDA! Ce e mai rezistent? Bronzul sau metalul? Nu vreau definitii!

Răspuns Câştigător
| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Vezi ca faci o confuzie, chiar doua.Metale sunt mai multe(fier, aur, argint, etc). Bronzul este la randul lui un metal.Regandeste intrebarea sau intreaba mai concret ce vrei sa afli.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ce fel de metal?
Bronzul e un aliaj de cupru cu un alt metal, deci...

| minrest a răspuns:

Bronzul este metal, un aliaj a doua metale.

| ziftode a răspuns:

Bronzul e unul dintre metale, deci intrebarea ta e aiurea
sunt metale mai rezistente ca bronzul, otel, fonta, aluminiu, etc.
sau mai putin rezistente plumbul, iar cel mai "nerezistent" e mercurul care e singrul metal lichid (la temperatura camerei)