| middle654 a întrebat:

Funda.ce inseamna rizoderma?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Epidermă a rădăcinii formată dintr-un singur strat de celule, din care iau naștere perii absorbanți. – Din fr. rhizoderme.

| OnuOnulică a răspuns:

Epidermă a rădăcinii formată dintr-un singur strat de celule, din care iau naștere perii absorbanți

| Iunona a răspuns:

RIZODÉRMĂ, rizoderme, s.f. Epidermă a rădăcinii formată dintr-un singur strat de celule, din care iau naștere perii absorbanți. – Din fr. rhizoderme. ( dex)

| NYK4u a răspuns:

RIZODÉRMĂ, rizoderme, s.f. Epidermă a rădăcinii formată dintr-un singur strat de celule, din care iau naștere perii absorbanți. – Din fr. rhizoderme.

| NYK4u a răspuns (pentru NYK4u):

RIZODÉRMĂ s.f. (Bot.) Strat extern de celule la rădăcinile tinere. [< fr. rhizo-derme, cf. gr. rhiza – rădăcină, derma – piele].

| CartofiorDulce a răspuns:

Rizoderma=Epidermă a rădăcinii formată dintr-un singur strat de celule, din care iau naștere perii absorbanți. – Din fr. rhizoderme.

| Tibi45 a răspuns:

RIZODÉRMĂ: Epidermă a rădăcinii unei plante, formată dintr-un singur strat de celule, din care iau naștere perii absorbanți. – Din fr. rhizoderme.

| Marcela9Xd a răspuns:

RIZODÉRMĂ, rizoderme, s.f. Epidermă a rădăcinii formată dintr-un singur strat de celule, din care iau naştere perii absorbanţi. – Din fr. rhizoderme.

RIZODÉRMĂ s. (BOT.) epiblemă.

rizodérmă s. f., pl. rizodérme

RIZODÉRMĂ s.f. (Bot.) Strat extern de celule la rădăcinile tinere. [< fr. rhizo-derme, cf. gr. rhiza – rădăcină, derma – piele].

RIZODÉRMĂ s. f. (bot.) strat celular superficial al rădăcinii tinere. (< fr. rhizoderme)