| AlexandraFoo a întrebat:

Funda! Ce sunt unitatile frazeologice? Am gasit un ex in care scria : Gaseste patru unitati frazeologice de la substantivul carte.

Răspuns Câştigător
| emilia a răspuns:

Unităţile frazeologice (de asemenea numeroase şi importante) sunt, fără îndoială, e x p r e s i i l e, al căror statut este mult mai puţin clar decât al locuţiunilor.
Mai uite si aici, gasesti tot ce ai nevoie :
http://www.referatele.com/......e-com.php.

Multa bafta! *

2 răspunsuri:
| kitty63 a răspuns:

Unitatile frazeologice sunt grupuri de cuv cu sens unitar care ce comporta ca o singura parte de vb

| Stroe_Oprelia_1974 a răspuns:

Unitatile frazeologice sunt grupuri de cuvinte cre fac referinta la un singur aspect al realitatii si se mai numesc si locutiuni,,,>