| anutza6117 a întrebat:

Hei,am nevoie de un raspuns repede, dau funda.Am o cerinta:scrie 10 unitati frazeologice in a caror alcatuire sa intre substantivul inima.Nici macar nu stiu ce e aia,am cautat pe net dar nu gasesc, imi dati si mia exemple ca nu stiu ce sunt.

Răspuns Câştigător
| diiiiiana4cka a răspuns:

A-si face inima rea! a fi inimos,a-l durea inima,Ceva de genu asta! Unitati frazeologice-sunt locutiuni(asta e o fraza care nu poate fi inlocuita cu nici un cuvint),ea exista impreuna cu mai multe cuvinte,fara nu are sens! Cu inima nu mai stiu,si nici nu stiu daca astea sunt corecte! Dar pot sa iti dau exemple cu calebig grinrum de tara,drum de fier, peste drum, a pune pe cineva pe drumuri, a sta cuiva in drum, a-si face drum in viata! Cam asta! sau uite aici poate e ceva folositor! SUcces! Astept funda! Sper ca te-am ajutat!

3 răspunsuri:
| xAlvin a răspuns:

Grup de cuvinte mai mult sau mai putin sudat care are inteles unitar si se compara din punct de vedere gramatical ca o singura parte de vorbire "locutiune"...dar exemplu nu am gasit sry

| anutza6117 explică (pentru xAlvin):

Adica? exemple ca nu inteleg

| diiiiiana4cka a răspuns (pentru anutza6117):

A-si face inima rea! a fi inimos,a-l durea inima,Ceva de genu asta! Unitati frazeologice-sunt locutiuni(asta e o fraza care nu poate fi inlocuita cu nici un cuvint),ea exista impreuna cu mai multe cuvinte,fara nu are sens! Cu inima nu mai stiu,si nici nu stiu daca astea sunt corecte! Dar pot sa iti dau exemple cu calebig grinrum de tara,drum de fier, peste drum, a pune pe cineva pe drumuri, a sta cuiva in drum, a-si face drum in viata! Cam asta! sau uite aici poate e ceva folositor! SUcces! Astept funda! Sper ca te-am ajutat!

| Gosman_Alina_1999 a răspuns:

A fi inimos, a-l durea inima, a-si face inima rea a avea inima de piatra a avea o piatra pe inima