| FaraIdeiDeNume a întrebat:

Funda! Cine imi zice prepozitile Genitivului si Dativului, toate. Va rog am nevoie de ele! sad

Răspuns Câştigător
| TPUuser199 a răspuns:

A). la cazul genitiv:

prepozitii: asupra, contra, impotriva, inaintea, inapoia, inauntrul, dinauntrul, indaratul, de-asupra, asemenea, dedesubtul;

b). la cazul dativ:

prepozitii: gratie, multumita, datorita, conform, contrar, potrivit.

1 răspuns:
| SugarChocolate a răspuns:

Pai la genitiv:dedesubtul, dinaintea, dinapoia, dindărătul, înaintea, înapoia, îndărătul, înăuntrul, împrejurul, împotriva, precum şi de locuţiunile prepoziţionale al căror ultim element este un substantiv articulat hotărât (-l, -a): în dreptul, în mijlocul, în timpul, în vremea, la începutul, din cauza, în ciuda, cu ajutorul, în privinţa, în afara, cu excepţia etc
Si la dativ:asemenea, aidoma, conform, contrar, potrivit, graţie,
datorită, mulţumită
SPER CA TE-AM AJUTAT! Funda?