| HurremSultan a întrebat:

Fundă! Cum se rezolvă problemele la chimie? Nu le înţeleg de nico culoare! crying
P.S : sunt clasa a 8-a happy

3 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Si eu sunt tot a8-a si nici eu nu prea le am cu materia asta.Profa nici nu ne preda. Doar ne da exercitii pe care nici nu ni le arata/controleaza/corecteaza laughing

| Sn4k3 a răspuns:

Prin formule trebuie sa stii cum se numesc elementele chimice (din tabelul periodic. etc. Astea le inveti din clasa a 7. valenta etc. ) E usor. Eu nu sunt prea bun la chimie sau altceva dar stiu elementele din tabelul periodic ( trebuie sa le stii pe de rost macar cateva grupe) si in rest te prinzi. Bafta! Invata-le si o sa vezi ca nu e asa de greu.

| Hakuouki a răspuns:

Aplici formulele, iei toate datele de care ai nevoie din tabel+cele pe care ti le da problema, apoi verifici ce formule ti s-au predat si incerci sa le aplici. Verifici cu atentie ce ai de aflat si te uiti la formule si vezi cum ai putea scoate din acele formule raspunsul potrivit. Succes happy