| xBlonde a întrebat:

Am o mica problema.Maine dau test la chimie si nu stiu rezolva nici o problema...nu inteleg problemelesad[sunt in clasa. a 8-a]Cum as putea sa le inteleg? Sa le rezolv? Am nevoie de un 9 ca sa imi iasa media 6sad

Răspuns Câştigător
| EvelinaOlivia a răspuns:

Hopaa`puppy dog eyes! Cu ecuatisia stoechiometrica ai ceva in test.sau cu ce lectii? Ca eu tot intr.a 8. a sunt.; d.si am 2 de 10 la chimiebig grinbig grinSpune cu ce lectii. poate reusesc sa te ajut.;-?:*

| xBlonde explică (pentru EvelinaOlivia):

Pai ne da probleme care se rezolva pe baza ecuatiei chimice...de ex:cati moli de ceva se obtin, sau ce cantitate de ceva...:S Oricum sunt pasta la chimiesad

| EvelinaOlivia a răspuns (pentru xBlonde):

Aa.Stiu.nici eu nu le intelegeam.sadCum sa.tsi explic?thinkingthinking Hmm...Stii sa scrii formule? De ex...H2SO4? sau eu daca iti spun.acid clorhidric.tu stii sa sa.i scrii formula fara sa te uiti in caiet?

| xBlonde explică (pentru EvelinaOlivia):

Daa...nu prea stiu unde trebuie sa pun datele si necunoscutelelaughingsau unde trebuie sa fac masele moleculare si nu mai stiu atunci cand trebuie sa calculez masa la O2 sau H2...fac 2*O sau ii iau pur si simplu masa atomica:-s

| EvelinaOlivia a răspuns (pentru xBlonde):

Stii.de la ce editura ai manualul? Ca in manualul meu.La sfarsit.pe coperta.este un tabel cu fiecare element.si pentru masa moleculara.sun cifrele din ultima coloana.stii formul masei moleculare?winking

| xBlonde explică (pentru EvelinaOlivia):

Manualul meu este de la editura sigma si am si eu pe spate tabelul periodic pe el.Si stiu formula masei moleculare dar nu mereu imi iese:slaughing

| EvelinaOlivia a răspuns (pentru xBlonde):

tongue.E simplu.winking.mai intai de ex.[thinking:d].Sa zicem ca luam elementul.zi tu unul.mai greu asa.winkingCa sa.tsi pot explica mai bine.

| xBlonde explică (pentru EvelinaOlivia):

Pai de ex am o problema de O se poate obtine prin descompunerea a 800g de apa oxigenatathinking Nu am nici o idee sa o rezolv:-s

| EvelinaOlivia a răspuns (pentru xBlonde):

Mai intai trebuie sa afli formula apei oxigenate.pe care eu nu am mai intalnit.othinking Si apoi. scrii datele intr.o parte.tragi o liniedupa data.asa...de sus in jos.doar cat tin ele.si incepi sa rezolvi.la inceput scrii formula apei oxigenate.[gata.mi-am adus aminte.era H2O2winking].asa.deci scriem. H2O2------>O2+H2.asa.si nu mai avem ce egala.ca doar e gata egalata. urmeaza satragem linii sus si jos deasupra si sub elementele despre care avem date in problema sau despre care trebuie sa aflam ceva.in cazul nostru. oxigenul[pentru ca trebuie sa.i aflam masa].si H2O2[apa oxigenata.pentru ca avem in problema date despre ea si cu ajutorul eui aflam masa oxigenului]. Continuam problema[rezolvarea ei de fapt:p]dupa ce imi spui.la tine masa moleculara se pune deasupra elementului sau dedesubt[pentru. ca nu conteaza.dar de ex...profa mea. pune masa moleculara dedesubt.iar profa` cu care fac eu pregatire o pune susthinking]voi cum o punetsi? Sus sau jos?hee hee

| EvelinaOlivia a răspuns (pentru xBlonde):

Intelegi cv. din ce iti sp.puppy dog eyespuppy dog eyeshee hee?

| xBlonde explică (pentru EvelinaOlivia):

De obicei puneam masa moleculara sus...cateodata jos. Oricum multumesc din suflet>:d

| EvelinaOlivia a răspuns (pentru xBlonde):

Mai vrei continuarea?hee heeOricum.nu e chiar asa de greu.stiu ca nu prea ai inteles.dar.winking

| xBlonde explică (pentru EvelinaOlivia):

De aici cred ca ma descurcbig grin...si am inteles destul de bine... avand in vedere ca inainte nu stiam absolut nimiclaughing

| EvelinaOlivia a răspuns (pentru xBlonde):

:*.Oki.Imi poti da idu`l taupuppy dog eyes. Daca vrei:*winking

| EvelinaOlivia a răspuns (pentru xBlonde):

:*Okii.Imi dai te rog idu` tauupuppy dog eyes:*In particular daca vrei.happy

| xBlonde explică (pentru EvelinaOlivia):

Sigur:* xd