| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA! de ce ozonul si dioxidul de carbon sunt principalele probleme majore ale protectiei mediului?

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Pentru ca oamenii expira Co2 si copacii "expira" O2winking

| zalisa a răspuns:

Pentru că omul are o strâsă legătură cu mediul ce-l înconjoară
nu e ozon, e prea mult CO2 și rezultă : se distruge atmosfera, iar urmările sunt nu mai e oxigen, deci nici oameni big grin

| MuSk a răspuns:

Ptca ozonul din cauza temperaturi scazut de deasupra polului nord si din cauza freonului se transforma din o3-o2 si radiatile topesc polul iar co2 polueaza mediul incojurator