| iKatherin a întrebat:

[Fundă + vot]. Bună! Îmi puteţi da vă rog detalii despre Anul Cosmic? Cât mai repede. Mulţumesc.winking

Răspuns Câştigător
| Afdsa a răspuns:

Bună şi ţie, tema hă? Hai că-ţi zic să nu zici că-s nesimţită laughing :

Calendarul Gregorian a apărut din reformarea calendarului Iulian, care împărţea anul în 12 luni. Anul cosmic are 365. 242199 zile 11 minute şi 14 secunde. S-a descoperit că din cauza acestei inexactităţi în măsurarea anului, la fiecare 128 de ani se năştea o eroare de o zi. Astfel în anul 1582 s-a descoperit că această diferenţă de cate o zi la 128 de ani a dat un rezultat de 10 zile diferenţă între timpul măsurat prin calendar şi timpul astronomic.

1 răspuns: