| lo8402 a întrebat:

FUNDITA+vot Poate cineva sa ma ajute cu o tema? Literatura si matematica sunt doua domenii fara nicio legatura intre ele.Sunteti sau nu e de acord cu aceasta afirmatie? Argumentati

7 răspunsuri:
| babyblue a răspuns:

Au ceva în comun:LOGICA.

| mihaibrasov a răspuns:

Au legatura, nu fiti rai. De ex. intr-o poezie avem ritm, cadenta, masura a silabelor (si toate tin de cifre matematice), iar matematica (unele demonstratii) se bazeaza pe filosofie (ex. : "Nimic nu e mai egal decat doua drepte paralele, de-aici a venit semnul =) si, deci, si pe literatura...

| Nicolelenaa a răspuns:

Toate materiile exacte au ceva in comun intre ele, dar cum literatura nu este materie exacta inseamna ca nu are nicio legatura cu matematica.

Succes!winking

| xXBernaXx a răspuns:

Da, logik ca sunt de acord.Matematica reprezinta opusul Literaturi.Literatura este romana, iar romana nu are legatura cu matematica.Matematica este despre cifre, numere, calcule si alte lucruri.Romana este despre litere, cuvinte, vocabular, despre limba noastra. Funda?

| LevBestCont a răspuns:

Ai dreptate nu vad vreao legatura la ce sa iti treabuiasca calculele cu citirea/scrierea unor povesti/poezi. funda?

| Lavy_5428 a răspuns:

Buna! Da, sunt de acord cu asta. La literatura inveti sa scrii corect, sa citesti si la mate sa socotesti... Clar ca nu e nicio legatura intre ele! Bye!

| Clip a răspuns:

Logic ca au legatura -> sunt la fel de enervante si necerase sa treci clasa. big grin sper ca ti.am fost de ajutor happyhappy