| Elly4all a întrebat:

Geometria este folositoare in viata sau doar o baga in programa scolara doar pentru a ne complica pe noi la scoala?

Răspuns Câştigător
| danaiv a răspuns:

Intrebari de genul acesta mi-am pus si eu, iar acum iti raspund in calitate de absolventa de liceu mate-info si, in prezent, studenta la psihologie, deci aparent geometria nu imi foloseste la nimic, ok?
Si raspunsul este: Cum au spus multi (banuiesc) este folositoare in anumite domenii (de exemplu arhitectura, inginerie etc), dar este foarte folositoare in a-ti dezvolta creierul, a-ti dezvolta abilitatile spatiale ( de care ai nevoie in viata de zi cu zi, de exemplu in orientare...), la copii ajuta la crearea legaturilor logice, la dezvoltarea gandirii formale, la dezvoltarea gandirii anticipative...si as putea continua...

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te ajuta sa ai o imagine geometrica a lumii, te vei lovi de ea mai des decat crezi. In plus, iti dezvolta foarte mult inteligenta si te va face mai desteapta daca o inveti cat mai bine.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu sunt cls a 8 si niciodata nu mi-a placut geometria.Aceasta este o materie importanta si in acelasi timp foarte grea.happy

| anonim a răspuns:

Este destul de folositoare, si mai ales ca este si frumoasa.

| dulshe a răspuns:

Nici mie nu-mi place geometria:-& chiar deloc, si cred ca nu e folositoare pentru ca daca stii sa desenezi cateva forme geometrice cred ca ajungelaughing

| ellai a răspuns:

Stiu ca nu iti place geometria, suntem multi in situatia ta tongue
dar sa ne uitam in programa scolara, sunt unele materii chiar nefolositoare, insa geometria nu face parte din ele.

| dinusinziana a răspuns:

Daca te hotarasti sa te faci desenator tehnic, inginer sau arhitect (ceva in domeniul constructiilor) iti va fi foarte folositoare. in rest, este pentru cultura ta generala. cand stai de vorba cu cineva pe tema asta..sa nu creada ala ca esti vreun inapoiat. chinuie-te putin si va fi ok tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Este folositoare mai târziu dacă faci o specializare în domeniul artelor (arhitectură de exemplu), inginerie mecanică, etc.
Să nu uităm că geometria este în plan cât și în spațiu.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apar multe momente in care-ti foloseste geometria. Ce e frumos, este ca matematica, fizica, geometria si trigonometria sint stiinte logice si exacte. Daca te obosesti putin, in cele din urma ajungi sa le intelegi si devin pasionante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze, algebra nu matematica. Am vrut sa spun matematica si fizica iar din matematica, cele enumerate happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu va-ti gindit inca aflati ca printre altele, pe unele le-ati amintit mai sus, dezvolta imaginatia.