| smiley92 a întrebat:

George Bacovia - Plumb, intra in categoria poeziei din perioada interbelica?
Simbolismul nu face parte din PERIOADA INTERBELICA, ci ANTEBELICA.
Nu inteleg de ce in unele carti de eseuri pentru bacalaureat e incadrat pentru perioada interbelica, modernismul romanesc.

Cumva le incurci, perioada antebelica(simbolismul) si Epoca marilor clasici.George Bacovia nu face parte din Epoca marilor clasici, dar in unele carti pentru ca nu intra in acea epoca e trecut la perioada interbelica...voi cum ati invatat la scoala?

10 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Adica vrei sa spui ca nu stii ca Bacovia a scris poeziile bune intre cele doua razboaie mondiale? Adica in perioada interbelica, da? Tu vrei sa citesti ceva ce poti invata pe dinafara, ca talibanii, leganandu-te usor, trezit din cand in cand de nuiaua muftiului; nu vrei sa gandesti nimic, sa nu te doara capul si sa iei nota mica la bac.

| smiley92 explică (pentru minrest):

Scrii sa nu adormi.
Poezia "Plumb" a fost publicata in 1916, deci in perioada antebelica, inainte de Primul Razboi Mondial.

| minrest a răspuns (pentru smiley92):

Ala e primul volum publicat, in timpul primului razboi mondial, care a inceput in 1914, noi am intrat in 1916; creatia poetica are deci centrul de greutate intre razboaie; conteaza mult si alte aspecte.

| smiley92 explică (pentru minrest):

Pana la urma nu e poezie din perioada interbelica.
In multe carti dar si profesoara la clasa ne-a predat simbolismul(inceputurile modernismului) la poezie din perioada interbelica.

| minrest a răspuns (pentru smiley92):

Cum se preda in sine nu stiu; nu e propriu zis domeniul meu; Bacovia a fost, evident, influentat in special de simbolismul francez, dar ca cititor imi e clar ca e de sensibilitate interbelica. Cum si-a format o sensibilitate interbelica asa precoce? Asa sunt poetii, vizionari; a fost un mare artist.

| smiley92 explică (pentru shrink):

Pai nu scrie nimic de perioada interbelica, de ce in mai toate cartile e incadrata acolo?

| shrink a răspuns (pentru smiley92):

Daca a terminat poezia in 1902, ce te mai intereseaza ca unul sau altul o incadreaza ca fiind perioada interbelica? 1902 e clar ce perioada este!

| smiley92 explică (pentru shrink):

Pai stiu ce perioada e, dar daca o incluzi in perioada curentului literar din secolul al XX-lea prin simbolism, in aceeasi categorie nu mai vine in Epoca Marilor Clasici(Perioada junimista).

| smiley92 explică (pentru smiley92):

In aceeasi categorie vine...* - se creeaza o confuzie.