| Kamikaze0150 a întrebat:

Grupele din sistemul periodic contin elemente cu aceleasi numar de electroni pe ultimul strat. Deci daca un element ar avea 30 de electroni pe ultimul strat nu ar trebui sa fie in grupa 30? Dar nu exista... Si telurul (Te) e in perioada a 5-a dar are numai 4 straturi. De ce? VA ROG RASPUNDETI REPEDE!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde ai vazut tu un element cu 30 de electroni pe ultimul strat? Sunt 18 grupe ----> nr maxim de electroni=18
Mai fa o data configuratia acelui element.

| EkaRadon26 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba exista... de la perioada a 6-a apare substratul f (cu 14 electroni). Priveste pe tabel lantanidele si actinidele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EkaRadon26):

Pai normal, ca scindeaza alea pe acolo. Dar eu vorbeam in mare. De exemplu la Cl are Z=17 : 1s2/2s2 2p6/3s2 3p5 si e in grupa XVII, asta ar insemna ca ar trebui sa aiba 17 e pe ultimul strat, dar nu are. Acum ce facem?

| EkaRadon26 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu spuneam ca exista atomi cu 30 de electroni pe ultimul strat.
Pai clorul are stratul 3 in curs de completare. La 2 si la 3 inca nu a aparut d (cu 10 electroni). De-aia e un spatiu mare intre Be si B & intre Mg si Al pe tabel. In concluzie nr. grupei e = cu nr. electronilor de pe ultimul strat doar la atomii cu straturile 4 sau 5 in curs de completare.

| EkaRadon26 a răspuns:

In primul rand, Telurul (52) se afla in perioada a 5-a pentru ca are stratul nr. 5 in curs de completare.
Si nu exista grupa 30, dar exista grupa lantanidelor si grupa actinidelor. De la perioada a 6-a apare substratul f (cu max. 14electroni). De aceea nu mai e valabila afirmatia.
Sper ca te-am ajutat ^ _ ^